Кога започва парацетамол?

Много хора приемат парацетамол, без да се придържат към някои препоръки на специалисти, но има по-бдителни пациенти, които се интересуват от продължителността на действието на парацетамола и колко бързо се елиминират напълно от тялото.

За да се елиминира патологията, най-добрият вариант е да се консултирате с висококвалифициран специалист, тъй като самолечението само ще влоши положението и вероятно ще доведе до появата на други патологични състояния. Парацетамолът не елиминира причината за заболяването, но има само симптоматичен ефект, който има антипиретични, аналгетични, незначителни противовъзпалителни ефекти.

Описание на лекарството

Парацетамол (парацетамол) таблетки започва да действа в организма след 15-25 минути след влизане в стомашно-чревния тракт. След приемането на парацетамол при пациентите се наблюдава доста изразен антипиретичен ефект, малък или среден аналгетичен ефект и слабо противовъзпалително действие. Има различни форми на освобождаване на лекарства, които са удобни за употреба и са най-търсени сред хората от различни възрастови категории.

В аптеките можете да закупите парацетамол, както следва:

  • таблетки;
  • капсули;
  • свещи;
  • сиропи;
  • окачване.
Всяка лекарствена опция има своите предимства за лечение на възрастни и деца на възраст от 3 месеца до 16 години. Високата степен на безопасност на лекарството се характеризира с бързото елиминиране на активното вещество от тялото и липсата на способност за натрупване в тъканите на вътрешните органи. Парацетамолът започва да действа след 30 минути и след 4.5-5 часа се забелязва пълното му елиминиране. Основната тежест, свързана с екскрецията на химикала в 97% е в бъбреците.

Антипиретичните и аналгетичните ефекти продължават не повече от 3-4 часа.

Свещи с парацетамол действат по-бавно, но продължават във времето. В тази форма парацетамолът удря температурата един час след поставянето на супозитория, но може да продължи цяла нощ, което се счита за предимство в сравнение с други форми. Тази форма на освобождаване на лекарството намалява отрицателното въздействие върху стомашната лигавица и черния дроб, което може да претърпи патологични промени. Много педиатри препоръчват използването на свещи на децата през нощта, което ще предотврати скок на температурата и няма да наруши съня на детето.

В какви ситуации можете да приемете парацетамол?

Много хора, използвайки парацетамол, знаят колко бързо лекарството може да работи. Инструкциите за употреба показват следните състояния и симптоми, при които е препоръчително да започнете да приемате това лекарство, а именно:

  • хипертермия на всяка етиология;
  • мускулна и ставна болка;
  • главоболие след физическа и умствена умора;
  • мигрена;
  • зъбобол при възрастни и деца със зъби;

хипертермия при възпалено гърло, пневмония и синус, но задължително в комбинация с антибактериални лекарства;

Таблетките парацетамол действат много бързо, но при условие, че се пие достатъчно количество течност и ако лекарството не се консумира веднага след хранене. Най-добрият вариант е 1-2 часа след хранене, което ще позволи на веществото да се усвои нормално и да не навреди на лигавицата.

Трябва да се отбележи, че антипиретикът от този тип не винаги може да понижи високата температура. След това лекарите препоръчват използването на допълнително антипиретично средство. Веднага възниква въпросът, след което е възможно да се повтори приемането на друг тип антипиретик. Незабавно трябва да се вземе друго лекарство, ако след 30-40 минути високата температура не започне да намалява.

Статията е потвърдена
Анна Мошовис е семеен лекар.

Открихте грешка? Изберете го и натиснете Ctrl + Enter

Колко дълго действа парацетамолът? След колко време започва действието?

Колко дълго действа парацетамолът? След колко време започва действието?

Парацетамол се отнася до антипиретични лекарства. Знам го сам, за да може таблетката парацетамол да започне да функционира, тя отнема 30-40 минути. Същото се отнася и за течните сиропи на базата на парацетамол, които давам на детето в продължение на най-малко 30 минути и едва тогава може да се забележи ефектът му.

В рамките на един час парацетамолът трябва да действа и температурата да започне да пада. Ако е изминал повече от час, а температурата остава на място, не пада, тогава парацетамолът не работи и трябва да вземете друго лекарство, например, на базата на ибупрофен.

Парацетамидни препарати се предлагат под формата на сиропи, таблетки и свещи. Всяко лекарство, което съдържа парацетамол, започва да действа след 30 - 50 минути. А времето на действие на парацетамола е приблизително 2 часа.

Парацетамолът започва да действа веднага, приблизително само 15 минути след като го изпиете. След 30 минути ефектът му вече ще бъде ясно видим. В случай, че 30 минути след като температурата не заспи, трябва да вземете друго лекарство или да се обадите на линейка.

Парацетамолът започва да намалява температурата за 20 минути, не по-рано, може би след 30 минути.

Колкото по-висока е температурата, толкова по-бавно започва да действа парацетамолът, някои приемат по две таблетки наведнъж, ако температурата е почти 39, въпреки че е по-добре да се вземе маслен стълб от аналгин.

Парацетамолът е доста популярен аналгетик и антипиретик. Той е нетоксичен, не влияе на кръвообращението и коагулацията, е равномерно разпределен в мозъка. Освен това, парацетамолът се произвежда в допълнение към традиционните таблетки и в свещи, което също е удобно. Парацетамолът започва да действа за около 20-30 минути, когато се приема през устата - малко повече време, когато поставя свещи малко по-рано. Но парацетамолът е неефективен като противовъзпалително лекарство - действа върху централната нервна система, а не върху периферните органи. Това означава, че това лекарство "измама"; нервна система. Ефектът на парацетамол трае около 4 часа, а след 4.5-5 часа лекарството се екскретира изцяло от тялото.

Парацетамолът започва да действа само когато се измива с голямо количество течност. Ако просто го погълне, то може да не работи изобщо по начина, който очаквате от него. Активната субстанция трябва да се превърне в течна маса в стомаха, и само тази маса се абсорбира в кръвта. Следователно, лекарството не работи добре при лечение на бебета.

Можете да добавите сироп от парацетамол с помощта на спринцовка, но не можете да вземете половин чаша вода, необходима за активиране на този сироп, дори само със скандал и насилие.

Пълното постигане на резултата при правилно прилагане се осъществява в рамките на 30-60 минути, а три часа след нормализиране на температурата, ефектът от лекарството преминава и започва нова атака. 6 часа след поглъщане лекарството се екскретира изцяло през черния дроб.

За разлика от парацетамол, ибупрофен и препарати ацетилсалицилова киселина помагат, които се наричат ​​сухи. Следователно отговорът на тялото към тях е ярък. А ефектът е по-дълъг, до 6 часа. Плюс две за отстраняване на остатъците от активното вещество от тялото през бъбреците. Само 8 часа.

За да не се направи свръхдоза и да не се натоварят органите, те пият симптомите всеки път, редувайки парацетамол и ацетилсалицилова киселина. Ако температурата е много висока, можете да пиете заедно: таблетка с парацетамол и ацетилсалицилова таблетка, но не я злоупотребявайте. само за един ден можете да пиете 4 парацетамола и 3 аспирина.

При детето парацетамолът много бързо удари температурата, след 15 минути започва ефектът му. Съпругът, когато е имал ангина, също приема парацетамол, но ефектът му започва едва след 30 минути.

Имам съсед в общежитието, който е парацетамол по всяко време, въпреки че има възпалено гърло, дори стомах или сополи, той все още е парацетамол. Според него със сигурност мога да кажа, че ефектът от лекарството отнема около десет или петнадесет минути, ще оставя отговор като този, предимства: първо, лекува всички болести, второ, скорост. Против: силно е на черния дроб.

Лекарства, които съдържат парацетамол в състава им, започват да имат антипиретичен ефект в рамките на 20-30 минути след поглъщане и продължават ефекта си за 4 часа.

Парацетамолът се елиминира изцяло от тялото след 4,5 часа, като по-голямата част от него се екскретира от бъбреците (около 98%). Парацетамолът почти не оказва влияние върху стомашната лигавица, но също играе жестока шега за употребяващите наркотици, тъй като хиляди хора се предозират всяка година (има смъртоносни случаи), защото някои хора го пият безсмислено, превишавайки много от дозата, и след това се смесва с алкохол.

Температурата на детето ми започва да пада, след 30-40 минути. Ако това не се случи дори и след един час, си струва да опитате друг антипиретик, но не отново парацетолол. Синът ми, например, е много добре подпомогнат от сироп от Nurofen.

След около петнайсет минути ще почувствате как е започнал да действа. В пълна сила той ще се обърне за трийсет минути. Ако в рамките на 30 минути или един час не се предприеме действие, вече могат да се предприемат други мерки.

Колко парацетамол може да се прилага на дете след последната доза

Дете на всяка възраст може да се разболее от остра респираторна вирусна инфекция или друго възпалително заболяване, придружено от фебрилен синдром. В такива случаи е необходимо незабавно да се понижи телесната температура, така че хипертермията да не навреди на здравето на трохите.

Как лекарството влияе на детското тяло?

Парацетамолът е един от най-старите и най-добре проучени антипиретични лекарства. Парацетамол за деца е безопасен и надежден антипиретичен агент, който има умерена противовъзпалителна активност и аналгетични свойства. Лекарството инхибира активността на центъра на терморегулацията и синтеза на възпалителни медиатори, действайки предимно на нивото на централната нервна система. В сравнение с други антипиретични и противовъзпалителни средства, той има следните предимства:

  • употребата е възможна от ранна възраст (за първите три месеца от живота лечението е само по предназначение и под наблюдението на педиатър);
  • се различава с ниска токсичност;
  • не повлиява неблагоприятно стомашната и чревната лигавица;
  • не засяга метаболизма и кръвната система;
  • има различни форми на освобождаване и лесен за използване;
  • ефектът от приемането се проявява доста бързо след 1-1,5 часа.

Въпреки високата безопасност и ефикасност на лекарството, парацетамол трябва да се дава на детето само ако има медицински показания, при стриктно спазване на правилата за приложение, посочени в инструкциите.

Начин на употреба на лекарството в детска възраст

При лечението на всяко лекарство е много важно да се спазва правилната доза. Прекомерната доза на лекарството може да доведе до сериозни усложнения, а твърде ниските дози нямат терапевтичен ефект. Дозата на парацетамол за деца зависи не само от възрастта, но и от теглото на трохите. Стандартната единична доза лекарство за детето е 10-15 мг на 1 кг тегло. През деня можете да дадете на трохите не повече от 60 mg / kg от лекарството, като счупите това количество в 4 или 5 дози. Колко парацетамол се дава през първите 3 месеца от живота се решава единствено от лекаря, след като прегледа детето.

Вижте също: предозиране и странични ефекти на парацетамол

Ако имате затруднения с изчисляването на самостоятелна доза, тогава прочетете внимателно инструкциите, които предоставят подробна информация в зависимост от формата на освобождаване на лекарството. Деца трябва да получават парацетамол при телесна температура над 38-38,5 градуса. При по-ниски стойности лекарството може да се прилага, ако анамнезата за бебето е имала фебрилни припадъци или има сериозно съпътстващо заболяване. Ефектът след приложението ще се появи в рамките на 60-90 минути, температурата се нормализира и симптомите на обща интоксикация ще изчезнат.

Функции за приемане

Таблетките парацетамол трябва да се дават 1-1,5 часа след хранене, таблетката трябва да се измие с обилно количество вода. За най-малките лекарства се предлага под формата на свещи, сироп или суспензия. Ректалните свещички се използват най-добре през нощта, тъй като ефектът от тяхното използване идва по-бавно, но е по-дълъг. Не давайте повече от 3 дни на деца на възраст под 6 години и повече от 5 дни на деца над 6 години. Парацетамол може да се използва само за елиминиране на неприятните симптоми на заболяването в комбинация с други лекарства, които ще повлияят на причината за появата му.

Статията е потвърдена
Анна Мошовис е семеен лекар.

Открихте грешка? Изберете го и натиснете Ctrl + Enter

»Какво и как да се дава

Парацетамол за деца

Горещо чело, треска, възпаление, слабост и липса на апетит - майката веднага ще определи температурата на любимото си дете. И ако термометърът показва над 38,5 ° C, той трябва да бъде свален. Най-често възрастните в тази ситуация се отнасят до парацетамол, най-популярното средство за намаляване на температурата. Но дали парацетамолът може да се дава на децата? В крайна сметка, изборът на лекарства за деца трябва да се подхожда с особено внимание, за да не се увреди тяхното крехко здраве.

Парацетамол за дете - да или не?

Съществува спорно мнение сред педиатрите за разрешаването на парацетамол за деца. Дълго време това лекарство се смяташе за абсолютно безопасно. Въпреки това, последните проучвания показват, че парацетамолът има странични ефекти. При приемането му най-напред страда черният дроб. Използването на лекарства за понижаване на температурата при деца под две години понякога води до лека форма на астма. В някои случаи предозиране с парацетамол може да бъде фатално.

Въпреки това лекарството се препоръчва от СЗО като най-подходящо за понижаване на температурата при децата. Парацетамолът е антипиретик и аналгетик, т.е. неговото действие се основава на отстраняване на симптомите на заболяването. А за децата, склонни към гърчове, дължащи се на треска, приемането на парацетамол е задължително. Също така, този инструмент се счита за най-ефективен за намаляване на топлината, той действа много бързо.

Как да се даде на децата парацетамол?

Ако все още решите да дадете на детето си парацетамол, помислете за:

  1. Температурата достига 39 ° С. Факт е, че температурата помага на организма да се бори с болестта. Като намалявате температурата, забавяте възстановяването. Това правило не се прилага за кърмачета: необходимо е вече да се приготви перцегас при температура 38 ° C.
  2. Не използвайте лекарството повече от три дни. Ако температурата не падне, консултирайте се с лекар - възможна бактериална инфекция.
  3. Не използвайте парацетамол през първите 2 месеца от живота на бебето.
  4. Не давайте треска с цел профилактика, облекчаване на болката или при липса на температура.

Лекарството се предлага под формата на таблетки, супозитории, сироп и суспензия. Най-често се използват парацетамолови супозитории за кърмачета. Те са разрешени от 3-месечна възраст. Свещите се използват след дефекация. Друга форма на парацетамол за деца - сироп - се допуска от 6 месеца. Необходимото количество може да се разреди с вода или чай. Що се отнася до парацетамол за деца в хапчета, той обикновено не се предписва до шестгодишна възраст. Таблетката трябва да бъде смачкана и смесена с малко количество вода. Съществуващата форма на парацетамол за деца - суспензия - има приятен вкус и е разрешена от 3 месеца, но в някои случаи педиатър може да се регистрира от 1 месец.

Колко парацетамол трябва да се дава на дете?

Дозата парацетамол за деца зависи от възрастта и теглото. Около 10–15 mg вещество на килограм тегло на дете на възраст от 2 месеца до 15 години се дава наведнъж. Дневната доза парацетамол за деца обикновено не надвишава 60 mg на килограм тегло. Лекарството започва да действа 30 минути след приложението, в редки случаи един час по-късно. За понижаване на температурата с парацетамол е необходимо не повече от 4 пъти на ден на всеки 6 часа. Приемането на лекарството с по-малък интервал може да доведе до предозиране. Внимателно следете състоянието на детето след прием на антипиретици. Ако бебето се изпотява, бледи или започва да повръща, незабавно извикайте линейка. Най-вероятно това е предозиране. Ако сте алергични към парацетамол при деца, това лекарство трябва да се замени с лекарства с ибупрофен. Този антипиретик е противопоказан при заболявания на черния дроб, бъбреците, кръвта, диабета.

Намаляване на температурата на възрастни парацетамол за деца е неприемливо - за изчисляване на необходимата доза и прекъсване на хапчето е доста трудно, грешката е изпълнена с предозиране. Но в екстремни ситуации трябва да се консултирате с Вашия лекар по телефона.

Таблетки за парацетамол за деца при висока температура

С развитието на настинките първият признак при децата е повишаване на температурата. Ако при повишени температури педиатрите забранят да се дава на деца антипиретик, тогава, когато термометърът е над 39 градуса, е необходимо да се прибягва до помощта на лекарства. Един от най-ефективните начини за намаляване на топлината е лекарство, наречено парацетамол. Могат ли децата да приемат таблетки парацетамол, на каква възраст трябва да се използват, както и характеристиките на дозирането на лекарството, да се научи допълнително.

Таблетки за дозиране на парацетамол

Парацетамол на температура се предлага в три форми: таблетки, сироп и ректални свещички. Всички форми на освобождаване на лекарството са предназначени да намалят високата температура. Парацетамол трябва да се дава на дете в определени форми на освобождаване в зависимост от възрастта му.

Основното предимство на лекарството под формата на таблетки е ниската цена, особено в сравнение със сиропите. Много родители прибягват до използване на лекарства в хапчета само когато бебето е на 5 години. На тази възраст бебето може да погълне хапче, което не се забива в гърлото. Някои родители не бързат да прибягват до помощта на лекарството в хапчета, и да го даде на 6 години.

Инструкциите за употреба показват, че на децата може да се даде лекарство под формата на таблетки на 2 години и повече. Важно е обаче да се отбележи, че за 2-3 години за бебетата е за предпочитане да дават сироп, а до 2 години е най-добре да се използват ректални свещички. Парацетамол под формата на таблетки може да се приема при температура за малки деца, но в същото време хапчето трябва първо да се излее, след което да се пие заедно с подсладена вода.

Важно е да знаете! При високи температури парацетамолът може да се дава на деца не повече от 4 пъти на ден. Интервалът между следващите приеми трябва да бъде 4-6 часа. Продължителността на лечението не трябва да бъде повече от 3 дни.

Как да се дават таблетки Парацетамол на деца зависи от тяхната възраст и тегло. Парацетамол при температура за деца трябва да се изчислява въз основа на следната доза: 10 mg от лекарството се изисква на 1 kg телесно тегло на бебето. За бебе, чието тегло е 10 kg, ще се изисква 100 mg от лекарството.

Интересно е да се знае! Температурата на детското лекарство може да намалее приблизително 25-30 минути след поглъщане.

Парацетамол Дозировка 200 mg под формата на таблетки

Възможно ли е да дадем на децата Парацетамол, които вече сме открили. Струва си само да отбележим, че ако дете на възраст 5-6 години не може да погълне таблетката напълно, то трябва да се раздели на части или да се натроши в прах. Не се препоръчва да се дава на бебетата лекарството под формата на таблетки, затова е по-добре да се прибягва до ректални свещички.

Лекарството Парацетамол 200 mg е много популярно. Таблетките се абсорбират бързо от организма, така че след 30 минути се получава положителен ефект от неговото използване. Освен това таблетките не съдържат аромати и оцветители, които могат да увредят бебето, когато се използват орално. Можете не само да понижите температурата на лекарството, но и да намалите болезнените симптоми на зъбобол, главоболие, невралгия и остеохондроза. Как да намалите температурата с въпросното лекарство, разберете повече.

  • Деца под две или три години не трябва да получават антипиретични таблетки. Освен това, ако лекарят предписа употребата на лекарството за бебето в тази форма, тогава може да прибегне до такова лечение.
  • Деца на възраст под пет или шест години могат да получат лекарства под формата на таблетки, но само при доза от 100 mg. Парацетамол може да се дава на дете на тази възраст не повече от 2 пъти дневно.
  • Деца под 12-годишна възраст дават лекарството в доза от 200 mg. Дозата парацетамол зависи преди всичко от теглото, така че преди да дадете лекарство на бебето, трябва да прочетете инструкциите.
  • По-големи деца на възраст от 12 години могат да получат парацетамол в доза от 500 mg.

Инструкциите показват, че на деца под 12-годишна възраст могат да се дават таблетки с доза от 500 mg, но дозата трябва да се изчисли правилно. Също така е важно да се отбележи фактът, че преди да се даде лекарството при температура 38 и повече, трябва да се консултирате със специалист. За това как да се вземе, колко ви трябва лекарството, както и колко често може да се използва, кажете на района или лекуващия лекар.

Важно е да знаете! За да намалите температурата, от която се нуждае бебето, в случай, че термометърът покаже знак над 39 градуса. Един възрастен може да започне да намалява топлината, ако марката надвишава стойността от 39-39,5 градуса.

Могат ли децата да приемат лекарства в хапчета

Лекарите казват, че децата могат да пият хапчета, ако са изпълнени определени условия.

  1. Ако термометърът е над 38.5-39 градуса. За бебета до 3-4 години, е необходимо да се преодолее топлината над 38-38,5 градуса.
  2. Побързайте да победи топлината под 38 не си струва. Когато термометърът е над 38, първо трябва да се опитате да приложите популярния метод, например избърсване с оцетен разтвор. Ако температурата продължава да расте или трае четири часа или повече, след като родителите са взели всички методи за намаляване, тогава това лекарство може да се даде.
  3. Може ли парацетамол да се използва при дете и в каква доза трябва да се използва при висока температура, зъбобол и слабост. Не само е възможно да се даде, но е необходимо. Ако лекарството не доведе до понижаване на температурата, но в същото време намалява болката по време на зъбите, тогава трябва да се консултирате със специалист или да замените лекарството с ибупрофен.

Парацетамолът е отличен инструмент в борбата срещу силната треска при деца от различни възрасти. С възрастта формата на лекарството може да бъде променена, а името на лекарството може да остане същото, но при едно условие лекарството дава положителен ефект.

Предозирането на лекарството е опасно?

Инструкциите показват, че в случай на предозиране на лекарството, е необходимо да се консултирате с лекар. Как се дава парацетамол на децата, разбрахме, но защо предозирането на това лекарство е толкова опасно? В действителност, Парацетамол е един от най-безопасните антипиретични лекарства. При леко предозиране на здравето на бебето това няма да се отрази, особено ако лекарството се използва в еднократна доза.

Важно е да знаете! Преди да използвате парацетамол при деца с температура в таблетки, трябва да се запознаете с дозата на лекарството и след това да го вземете от теглото на бебето.

В зависимост от излишното количество на лекарството, бебето може да изпита странични ефекти от предозиране. Прекомерните дози на лекарството предизвикват негативни ефекти върху органи като бъбреците и черния дроб. Най-често, при редовно предозиране на лекарството, се развива увреждане на черния дроб, както и чернодробна кома.

Симптомите на предозиране на парацетамол включват:

  • гадене и повръщане;
  • коремна болка;
  • проблеми със стола;
  • появата на сънливост.

Най-опасният признак на предозиране е интоксикация. В този случай се свържете с болницата за помощ. Ето защо, въпросът дали детето може да приема парацетамол, трябва да отговорите така, че лекарството да е не само разрешено, но и необходимо, ако е необходимо. За да не се бърка с дозата, трябва внимателно да прочетете инструкциите или да се консултирате със специалист.

Парацетамол Таблетки за дозиране при деца при температура от

Съставът на лекарството

Парацетамолът в бластера е с бял цвят, плоско валцувани дражета. Той се произвежда в две дози. Колко mg в едно хапче? Една единица съдържа 200 mg и 500 mg. Лекарството се освобождава без рецепта, като се изисква предварителна консултация с лекар. Допълнителен състав на таблетките Парацетамол:

  • картофено нишесте;
  • лактоза;
  • желатин;
  • стеаринова киселина.

Таблетките не се разтварят във вода, преди да се даде на бебето по-добре да се смачка, да се пие с много вода.

На каква температура дават лекарства, възможно ли е за деца?

Какво прави парацетамол? Лекарството се предписва при температура не по-ниска от 38 градуса, която се появява по различни причини (грип, инфекция, вирус, реакция без ваксини).

Възможно ли е да се дадат на детето таблетки Парацетамол? Родителите в процеса на образование са изправени пред болести, които причиняват треска. Преди да отговорим на въпроса, нека да проучим ефекта на лекарството върху организма на децата. Лекарството блокира ензима циклооксигеназа, участващ в синтеза на архидонова киселина, което причинява повишаване на температурата. Парацетамолът бързо намалява температурата, защото се търси. Деца могат да получат минимални странични ефекти.

Важно е! На колко години дават лекарството на децата? В официалната анотация (инструкции за употреба) се посочва: те започват да предписват лекарства на деца от 6 години.

Въпреки това, лекарите са разработили своя собствена схема на употреба на лекарството, след което лекарството може да бъде дадено дори на новородени. Най-важното е, че дозата парацетамол за деца в таблетки не трябва да се надвишава, особено ако пациентът е на възраст под две години.

Дозировка и режим

На малките деца се предписва парацетамол 200 mg. Когато предписват лекарство, лекарите обикновено разглеждат теглото на пациента. Еднократна доза таблетки Paracetamol за деца с тегло над 10 kg е ½ хапчета, които произвеждат 0.2 g.

Таблица: Схема за употреба на наркотици

Обмислете пример как да давате лекарства на децата. Например, на 7-годишно дете е предписано да пие парацетамол. Това означава, че единичната доза е приблизително 200 mg, т.е. 4 хапчета на ден с доза от 200 mg.

Колко парацетамол таблетки можете да пиете на ден? Броят се изчислява въз основа на теглото на пациента. Оптималната еднократна доза за деца на 2-годишна възраст е 100 mg, което означава, че в даден момент те дават ½ таблетка, която е равна на 100 mg x 4 = 400 mg. Двегодишно дете може да получи 2 хапчета на ден.

Как да приемате лекарства? Ако пациентът може да погълне хапче, давайте. Ако не можете, трябва да смачкате, дайте на бебето бързо питие с много вода. Много малки деца ще трябва да бъдат разтворени с мляко (вода, сок), лекарството не се разтваря напълно, има зърна. Ето защо, по-добре е да се налива хапче в една супена лъжица, добавете мляко, даде трохи. Повторете няколко пъти, трябва да изпиете цялото съдържание в лъжицата на лекарството.

Важно е! Температури под 38 градуса не могат да бъдат свалени. Тялото трябва да се бори с инфекцията. Как да приемате парацетамол суспензия, прочетете статията.

Колко таблетки парацетамол да се пие при температура педиатър казват, но се ръководи от таблицата номер 1, който съдържа точната доза в съответствие с възрастта на пациента.

Колко бързо ви помага

Колко дълго работи лекарството? Ефектът на лекарството идва след 30 минути. В някои случаи температурата започва да пада след един час. Родителите трябва да бъдат търпеливи. Комаровски препоръчва през този период да можете да разтривате детето с разтвор на оцет и вода, така че температурата ще започне да пада по-бързо.

Колко дълго действа активното вещество? Продължителността на лекарството е 4 до 6 часа. Но понякога температурата може да се повиши много по-бързо, в тази ситуация е необходимо да се даде на детето лекарство, понижаване на температурата с друга активна съставка, или да се повика линейка за лекар, за да се направи мускулна инжекция.

Какво се случва, ако приемате повече хапчета, отколкото трябва

Поради закъснението на родителите, много деца намират къде са скрити хапчетата. Понякога дори се опитват да ги изпробват. Какво се случва, ако приемате по 10 таблетки парацетамол едновременно? Отговорът е известен на всички, разбира се, ще се случи предозиране. Активната съставка парацетамол е безопасна, ако дозата е изчислена правилно. Десет таблетки са 2000 или 5000 mg от активната съставка. Плюс това, имайте предвид, че те също имат допълнителни вещества, опасни за здравето в големи количества.

Важно е! Употребата на 10 таблетки заплашва токсичното увреждане на черния дроб.

И детето може също да има токсичен хепатит, с времето преминаване в цироза. Ефектите от приема на 10 таблетки могат да бъдат фатални за детето. Що се отнася до възстановяването на черния дроб след парацетамол, ще трябва да се подложите на повече от един курс на лечение, който ще включва не само лекарства, но и капкообразуватели, може би дори кръвопреливане.

Както виждате, парацетамол е опасен за новородени, деца в училищна възраст и юноши, ако дозата не се спазва, особено когато се приема голямо количество активно вещество. Ето защо фармацевтичните фабрики, които произвеждат лекарства, пишат в инструкциите, така че лекарството да се съхранява на недостъпно за деца място.

В случай на предозиране могат да се появят следните симптоми: гадене, повръщане, замаяност, загуба на съзнание, нарушена бъбречна функция, бледност на лицето, уртикария, кожен обрив (появява се първо по бузите), остра болка в коремната кухина, ангиоедем.

Срок на годност на лекарството

Таблетките с парацетамол имат срок на годност от 3 години от датата на издаване. Датата на производство трябва да бъде посочена върху опаковката. Ако си купите една чиния, не забравяйте да попитате фармацевта колко време остава до датата на изтичане, но по-скоро ги помолете да ви покажат опаковката, от която вземат чинията с таблетки. Не всички аптеки се грижат за здравето на пациентите и много от тях просто забравят да погледнат датата на производство, без да знаят, че лекарството с изтекъл срок е продадено на пациента.

Антипиретик лекарство се съхранява в суха тъмна стая, температурата на която не трябва да бъде под 15 и над 25 градуса.

Разходи за лекарства в аптеките в Русия

За Парацетамол цената в Русия може да се различава в зависимост от мястото на покупка, производителя и дозировката на активното вещество. Цената на антипиретик 500 мг номер 10, производителят на който Pharmstandard-Leksredstvo АД е 6 рубли. Таблетки 200 mg номер 10 струват от 2 до 6.20 рубли. Отново, всичко зависи от аптеката и производителя.

Все още няма коментари!

Високата температура предизвиква всички неприятни усещания: неразположение, болки в мускулите и ставите, главоболие. Детето страда от всички тези симптоми много по-трудно. Не може да издържи дълго, когато има главоболие. Това е основната причина да се знае как да се намали температурата и да се намали страданието на бебето. Лекарите дават съвети за употребата на парацетамол като лекарство от настинка.

Колко парацетамол мога да дам на бебето си?

Детският парацетамол за настинки има няколко лекарствени форми:

Абсолютно всички от тях са сходни по своя ефект върху тялото. Но таблетките се считат за най-евтиния аналог на лекарството.

Ако детето има повишена температура, суспензията трябва да се приема няколко пъти на ден. Но е важно да се спазва правилния интервал между приема на лекарството, не по-малко от 6 часа. Така се оказва, че един ден можете да намалите температурата не повече от 4 пъти.

Процентът на консумираните медикаменти се изчислява въз основа на теглото на детето. 10 mg студено лекарство на 1 kg тегло. Например, ако детето има тегло 10 kg, тогава той трябва да получи 100 mg от лекарството. Това е половината от медикаментите. Температурата започва да спада след половин час след вземането на хапчето. През това време е наложително да се следи общото състояние на малкия пациент.

Парацетамол таблетки 200g

Напоследък лекарството Парацетамол в дозировка от 200 mg стана доста често срещано явление. Неговата основна характеристика е способността да се абсорбира незабавно в кръвта и по този начин да се понижи температурата. Широко се използва не само при настинки, но и като лекарство за зъбобол, както и при невралгия и остеохондроза.

Процентът на медикаментите се определя от възрастта на лицето. Деца на възраст под 3 години, това лекарство не се препоръчва да се дава. По-добре е да го замените с подобно лекарство, само под формата на сироп. Ако не е възможно да се закупи течен продукт, четвъртата част от таблетката може да бъде разтворена във вода и да даде на бебето напитка. Понижаването на температурата на децата по този начин може да бъде само веднъж на ден.

Дете от 3 до 6 години вече може да получи половин таблетка. Между приема на лекарството трябва да се спазва ясен период от време - 6 часа. Препоръчително е, ако е възможно, да не се дава "Парацетамол" повече от 2 пъти дневно. Деца във възрастовата група от 6 до 12 години вече могат да се дават по една таблетка 4 пъти дневно.

Възрастните пациенти обаче могат да приемат хапчета вече 6 пъти на ден на всеки 4 часа.

Може ли детето да се лекува с таблетки парацетамол?

Много мумии задават въпрос - дали е възможно да се даде на детето "парацетамол" в таблетки. Лекарите са убедени, че това е възможно, но трябва да се следват някои препоръки:

  1. Това лекарство може да се използва за намаляване на телесната температура, която надвишава 38 градуса.
  2. Веднага се прибягва до помощта на наркотици не е необходимо. Можете да опитате някои средства на традиционната медицина.
  3. Ако температурата не намалее в рамките на 3-4 часа, тогава вече трябва да давате лекарството на детето.
  4. Ако детето има, в допълнение към висока температура, зъбобол или общо неразположение се наблюдава, тогава не може да чака за тези 4 часа, но даде лекарството веднага.

Парацетамолът е спасител за майки, чиито деца са болни. Но не трябва да забравяме, че той, както всяко лекарство, има своите ограничения:

  1. Важно е внимателно да се проучи какво е включено в препарата и да се установи дали бебето е алергично към един или друг компонент.
  2. Не давайте таблетки парацетамол на деца до 3 месеца. По-добре е да го замените с течен антипиретичен сироп.
  3. Забранено е да се дава парацетамол на тези деца, които страдат от нарушение на стомашно-чревния тракт.
  4. Забранено е употребата на това лекарство при пациенти с бъбречни или ректални заболявания.

Важно е да се разбере, че в случай на несигурност в правилния избор на лекарството - би било по-добре да се консултирате с лекарите. Не провеждайте експерименти с детето си.

може да пиете парацетамол, когато кърмите

Опасност от предозиране

Всеки лекар ще каже със сигурност, че дори много малка предозиране на лекарства може да има отрицателен ефект върху човешкото тяло. Сега, ако давате бебе вместо норма на четвърт хапче, тогава има вероятност бъбреците да бъдат повредени, дори до чернодробната кома. Естествено, няма такива опасни симптоми на предозиране. Например, гадене, замаяност или повръщане. По-рядко, болка може да се появи в корема в пъпа, и има нарушение на стола.

Много често явление след приема на лекарството е сънливост. Този знак предполага, че тялото се бори с болестта, така че всичките му сили са насочени към този процес.

Острата интоксикация на организма се счита за най-опасното последствие от предозиране. Такъв е случаят, когато е строго забранено да се борим с последствията от неправилното приемане на лекарството у дома. Необходимо е незабавно да се свържете с експертите.

В допълнение към тези основни последствия от предозиране има няколко по-малко опасни странични реакции на тялото към лекарството:

  1. Алергична реакция като кожен обрив, сърбеж или уртикария.
  2. Може да има подуване и намаляване на броя на принудителите към тоалетната.
  3. Леко замаяност, както и неприятни болки в тилната област на главата. Тези симптоми са сигнал да отидете в клиниката.
  4. Колики в бъбреците.
  5. Ниско кръвно налягане.
  6. Нефрит.

Когато детето е взело лекарството, то трябва да бъде под постоянно наблюдение. Това е необходимо, за да се контролира реакцията на организма към лекарството.

Таблетки или сироп?

В аптеката, фармацевтите осигуряват избора на "Парацетамол" в няколко лекарствени форми. Хапчетата са много търсени. Най-голямото им предимство е, че съдържат веществото в неговата естествена форма. Но хапчетата не са много удобни за употреба при деца на възраст под 4 години. За да може детето да пие лекарството, таблетката трябва да се раздробява и разтваря във вода.

Поради тази причина бебетата се съветват да купуват сироп. Той е вкусен и не предизвиква затруднения при вземането на бебето. Голям недостатък на това лекарство е, че в състава му има много допълнителни химикали, което намалява неговата ефективност в сравнение с лекарството в твърда черупка.

Можете също така да си купите свещи, които влизат в ануса. Лекарството незабавно навлиза в червата и оказва въздействие върху тялото.

Съвместимост с други лекарства

Обикновено, когато температурата се повиши, други признаци на студ започват да се проявяват. Това е кашлица, изпускане от носа, зачервяване на гърлото. Това предполага, че само парацетамол не е достатъчен. Трябва незабавно да разберете дали може да се комбинира с други лекарства. Това е важно, защото парацетамолът има кофеин в състава си, чиято доза може да се увеличи, когато взаимодейства с други лекарства.

Перфектно се комбинира с парацетамол само No-shpa. Аналгин може да се пие половин час след приема на парацетамол. Ще бъде по-добре, ако е инжекция.

В никакъв случай парацетамол и ибуфен не трябва да се дават едновременно. Те са противовъзпалителни средства. Nurofen може да се прилага като аналгетик, 2 часа след парацетамол.

Ако бебето е алергично, тогава е възможно да се даде Suprastin заедно с парацетамол.

Обезщетения за парацетамол

Какви са предимствата на парацетамол спрямо други лекарства? Има няколко:

  • намалява температурата;
  • премахва възпалителните процеси;
  • почти никакви странични ефекти;
  • Добре е с други лекарства.

Има и друг доста сериозен аргумент в полза на това лекарство. Това е, че е много по-евтино от други лекарства със сходни ефекти. Парацетамол може да се дава на деца.

Видео: в какви дози е необходимо да се даде антипиретик на децата

Възможно ли е лечение с парацетамол на деца под една година?

Парацетамол е популярно силно лекарство, което е посочено като едно от най-безопасните за децата в списъка на Световната здравна организация. Дълго време именно той е бил препоръчан като най-ефективен антипиретик при кърмачета на възраст до една година. Днес митът за абсолютната безопасност на това лекарство е развенчан.

Как работи?

Парацетамолът блокира ензима, който участва в синтеза на киселина (арахидонова), и неговата концентрация в организма и се проявява чрез треска. Това лекарство няма антивирусно действие (като ибупрофен). Не трябва да се дава на дете за профилактика, използвана за лечение на грип или остри респираторни инфекции. Парацетамол може да се използва в случаите, когато бебето има конвулсии поради повишена температура: лекарството действа възможно най-бързо - това е неговото предимство.

Парацетамолът облекчава болката. Тя засяга зоната на мозъка, която е отговорна за болката. След приемането му се подобрява състоянието на пациента: температурата бързо започва да намалява, болката спада. Може да се дава на детето в редки случаи, не е подходящо за продължително лечение.

За опасното въздействие върху детското тяло

На етапа на метаболизма, парацетамолът в черния дроб се превръща в токсични вещества. Те имат силно отравяне върху черния дроб на бебето и цялото му тяло. Поради тази причина детето може да бъде дадено само в много редки случаи. Продължителната употреба на това лекарство може да причини смущения в черния дроб и да повлияе неблагоприятно върху състоянието на бъбреците на бебето.

Последните изследователи потвърдиха ефекта на това лекарство върху мозъка. Проучванията са проведени върху мишки. При животни парацетамолът причинява хиперактивност, влошени условия на поведение, нарушена функция на паметта.

Митът за абсолютната безопасност на този наркотик е развенчан. Вместо това педиатрите все по-често започват да препоръчват формулировки, базирани на ибупрофен, на деца, особено на деца под една възраст. Той има по-дълъг антипиретичен ефект, има антивирусно действие, е по-малко токсичен, но по-трудно се възприема от стомаха (не може да се дава на дете на празен стомах).

доза

Парацетамол се предлага в таблетки (по-подходящи за възрастни и деца над 6 години), сироп, суспензии и свещи за кърмачета. Дозата на лекарството за деца е 15 mg на 1 kg тегло на детето. Дневната доза на лекарството не може да надвишава 60 mg на 1 kg тегло. Действието на лекарството започва 30 минути след приемането му и спира най-много 4 часа.

Важно е! Независимо дали парацетамол се използва в хапчета, сироп или дете, се поставят свещи, интервалът между дозите не може да бъде по-малък от 6 часа. Ако през това време температурата на бебето се повиши над 38,5 ° C, може да се даде ибупрофен. Тези лекарства могат да се използват за редуване.

Признаци на предозиране могат да бъдат:

  • повръщане, диария, стомашни спазми (12-24 часа след поглъщане)
  • нарушаване на черния дроб (в рамките на 48 часа)

Ако лекарството не е започнало да действа и бебето е покрито с пот, ритъмът на дишането се е влошил, появили се слабост и подуване - необходимо е да се предизвика повръщане и незабавно да се потърси помощ от здравно заведение.

Алергията към парацетамол може да се прояви под формата на обрив по кожата, сърбеж и лющене на кожата. Тежко предозиране е изпълнено с развитие на чернодробна недостатъчност, а в ранните етапи - припадък и рязко влошаване на състоянието на бебето.

Внимание при лечение на бебета

Бебета до два месеца от това лекарство е противопоказано. Възрастните деца могат да го дават в случай на остра нужда (дозата не трябва да се надвишава). При кърмачета, суспензията може да бъде разредена в мляко или адаптирана смес.

Не предлагайте това лекарство на деца, страдащи от диабет, чернодробно заболяване, бъбреци и кръв, с метаболитни нарушения.

Бебетата са по-подходящи за свещи. Те се абсорбират по-бързо, така че ефектът става по-бърз. Една ампула съдържа 100 mg от активното вещество, така че малките деца могат да поставят част от нея.

Свещта се вмъква внимателно в ануса, има гладка текстура, подобна на гел, въвеждането й обикновено не е трудно. За едно дете процедурата не е болезнена, а е неприятна, затова може да устои. Когато свещта е поставена, е необходимо да държите бедрата за няколко секунди, така че да не падне. Педиатрите препоръчват използването на тази форма на лекарство за деца под тригодишна възраст.

Тези свещи трябва да се съхраняват в хладилник (до 15 ° С). Те могат да бъдат поставяни на деца след профилактична ваксинация, в случай на повишаване на телесната температура. Като антипиретик може да се дава не повече от три дни, болкоуспокояващи - пет дни.

По-ефективно е да се поставят свещи върху температурата след дефекацията на бебето. Свещите са по-доброкачествени лекарства, така че могат да се поставят на бебета. Ако детето има парацетамол под формата на сироп или таблетки, то провокира спазми в стомаха, дискомфорт (идиосинкразия), ректални супозитории могат да се използват като ефективна алтернатива на тези форми на терапевтичен агент.

Аналози на свещи: цефекон, детски панадол, ефералган

Сиропите от парацетамол често съдържат допълнителни аромати: плодове, ягодоплодни. Децата им са по-склонни да пият. Такива сиропи съдържат високи концентрации на захар, така че те не трябва да се злоупотребяват. Предимството на тази форма на лекарството е, че не предизвиква повръщане, както често се случва с таблетки и прахове. Удобно е да се регулира дозата на сиропа със специална мерителна капачка или лъжица с градация, която е затворена с бутилката.

Срокът на годност на лекарствата на базата на парацетамол е две години. Не можете да ги използвате след този период. Необходимо е лекарствата да се съхраняват далеч от слънчева светлина при температура, препоръчана от производителя. Те трябва да бъдат измити с много пречистена вода, сладки сокове и чай не са подходящи за тази цел.

Парацетамол може да присъства в комплекта за първа помощ. Необходимо е за деца в спешни случаи, когато е необходимо бързо да се понижи температурата или да се блокира болният синдром. Той не е подходящ за лечение на грип или остри респираторни инфекции: лекарството няма антивирусен ефект и може да се използва само в комбинация с други лекарства (на база ибупрофен).

През нощта започна нос и температурата се повиши до 37,9 часа сутринта. Доктор дойде и каза, че зъбите ни се режат отгоре.
Диагноза: ARVI. Dentatsiya? Съответно предписано:

1 Пийте
2 Viburcol
3 Називин срещу сополи или добавки. капки
4 Ocylococcinum
5 Намалете температурата на свещите парацетамол.
6 Свещи 125 mg парацетамол

Да не се използва: 2.4. Капките са избрали.
Свещи помагат много бавно - след час; до тази вечер температурата вече се е повишила до 39, а свещта за един час е успяла да я доведе до 38,5. Питейната вода е лоша, но кърмена. Какво консумира обемът на флуида, който не се проследява. За днес имаше два пъти повръщане, но не забелязвам никакви признаци на дехидратация.

Въпросът е, може ли nurofen да се използва, ако парацетамол не помогна, ако е така, колко скоро? Възможно ли е да ги комбинирате?

Ние сме на 12 месеца, тегло 9.6 кг, момче.

Прочетете често задаваните въпроси за SARS.
Намаляването на температурата до 38,5 е нормално. Изчислете дозата парацетамол в съответствие с теглото на детето - единична доза трябва да бъде 10-15 mg / kg.

Дозата на парацетамол е недостатъчна. За Вашето тегло ефективната доза ще бъде 150 mg (suppositor efferalgan).
Смята се, че е ефективно да се намали температурата със степен за 1-1.5 часа. За нормална температура няма да падне.
Парацетамол и нурофен по-добре да не се комбинират. Или един, или друг наркотик.

Дозата на парацетамол е недостатъчна. За Вашето тегло ефективната доза ще бъде 150 mg (suppositor efferalgan).
Смята се, че е ефективно да се намали температурата със степен за 1-1.5 часа. За нормална температура няма да падне.
Парацетамол и нурофен по-добре да не се комбинират. Или един, или друг наркотик.

Възможно ли е тогава да се използва сироп? Или не е толкова ефективен, колкото свещите? Често задавани въпроси, не очаквайте, че детето ще бъде 36.6, просто загрижени за бавното действие на парацетамол. Сега, при t = 38.7, трябва ли да бъде понижен, ако не го притеснява много (говорене, смях)?

Добър вечер, скъпи лекари.
Както писах, на 18-ти, на 19-и, започна хриптене, дойде наш лекар, каза, че трябва да се обади на линейка и да отиде в болницата, което направихме. Бяха в болница за 4 дни.
Диагноза: ТОРС, ринофарингит, умерена форма. Усложнения: ларинготрахеит, ларингеална стеноза от 1–2 степен, придружаваща носителя на бацилите E Coli 0,6? Salmonella gr E.

Пълна кръвна картина
20.10
Hb 115
Er 4.4
Lec 10.4
Пал 1
Segm 72
Лим 24
Mont 3
ESR 27!

Общ анализ на урина 22,10
Epit 2-3-4
Езеро 0-1-2
Фосфати 4

Засяване от гърлото, носа на флората - патогенна флора не е намерена.

Лечение: i / m цефотаксим 300 mg * 3 r в d
вдишване с дексаметазон, нафтизин, физически разтвор, мин фоде, вътре амброхексал, в носа назин.
В болницата е повръщане след кашлица слуз, лекарят каза - норма.

Сега, ние се възстановяваме в дома си, инфузираме цефотаксим - остават 2 инжекции, в понеделник ще си възвърнем кръвта. Правя инхалации на всеки четири часа с редуващи се мин. Вода с физически разтвор. Амброхексал не давам.
Няма температура По време на пристигането си в болницата имаше 39, свалени с инжекция, не се надигаха повече.

Това, което ме притеснява, защото днес повръщаше два пъти, първия път, когато дойде лекар, тя погледна гърлото си (половин час преди времето, когато тя закуси) - каза нормата, защото върху солницата на ларинкса и те са досадни. И сега, без видима причина, дадох парче от хляб, той повърна, може би се задави, но не го чух да кашля преди това. Имаше и диария. Може ли всичко това да е страничен ефект на антибиотик?
Достатъчно ли е тествано детето? Тъй като антибиотикът се лекува с повишена ESR.

Знаеш ли, наоми, имам само приятелка, когато чета за такова лечение. (
Прочетете за лечението на ARVI и фалшива крупа в FAQ, моля.

преди половин час отново повръщаше, след известно време детето пиеше вода, смучеше гърдата, заспиваше (вечерта детето ядеше овесената каша, опитваше се да го легне в 11 часа, не работеше, беше много активно, даваше гърдата, повръщаше), казват, че храчките са най-вероятно дразнещи и причиняват повръщане, възможно ли е? Утре се обадих на лекар.

Знаеш ли, наоми, имам само приятелка, когато чета за такова лечение. (
Прочетете за лечението на ARVI и фалшива крупа в FAQ, моля.

Dr.Nathalie благодаря за реакцията, четенето често, точно когато детето се задави, действате по препоръка на лекаря, особено в болницата няма възможност да се консултирате с rms. Спомних си точно, че антибиотиците не лекуват Орви и крупа, но лекарят категорично ми каза, че съм ги предписал само защото кръвта е лоша. AC:

кръвта е лоша.
Ето го -
Пълна кръвна картина
20.10
Hb 115
Er 4.4
Lec 10.4
Пал 1
Segm 72
Лим 24
Mont 3
ESR 27. вирусна инфекция, а не тежка.

Ето го -
вирусна инфекция и не е тежка.

Е, какво мога да направя ((((утре, последната инжекция, максимумът не мога да го направя (((Три лекари ми казаха в един глас какво е необходимо и докторът дойде днес, каза какви тестове са ужасни, цитирам: имаш кръв бактериална истина, тя също така каза, че това е нашият атопичен дерматит и Е. coli със салмонела ни доведе до фалшивата крупа

Съжалявам за дребния, задника като гевгир (((

Какво става с повръщане? Или чрез интернет такъв случай не може да бъде посъветван?

Не можете да завършите.
може да дразни и предизвика дразнене и повръщане, възможно ли е?
Тази възможност е напълно възможна. Въпреки че като опция може да се има предвид и вирусна чревна инфекция - прочетете го в ЧЗВ.

Температура при деца

Една от най-честите причини за позоваване на педиатър е висока температура, която също е хипертермия. Само по себе си, това не е болест, температурата е симптом, който се появява, когато много, най-често инфекциозни заболявания. Трябва да знаете, че хипертермията е естествена защитна реакция на тялото и помага на детето да се бори с болестта.

Как да се измери и какво трябва да се счита за повишена температура? Съвременната медицина смята аксилярната температура (измерена в подмишницата) над 37,5 ° С или ректалната (измерена в ректума) температура над 38,0 ° С, за да бъде повишена.Най-добре е да се измери с обикновен живачен термометър (електронните термометри често се сменят с половин или повече градуса) в рамките на 5-10 минути * (по-малко време за измерване може да засегне точността). Не забравяйте да държите ръката на детето, децата са склонни да изпускат термометрите.

Освен това са дадени всички температурни стойности за измерената аксиларна температура.

Кога да се намали температурата? При деца на възраст над 3 месеца със задоволително благополучие е необходимо да се понижи температурата над 38,5 C. При деца с анамнеза за фебрилни конвулсии, деца с тежки сърдечно-съдови и респираторни заболявания, както и деца под 3 месеца, температурата е над 38, 0 С. При температури под тези стойности не трябва да се намалява.

Кога трябва да се обадя на лекар? Този въпрос трябва да бъде разгледан подробно. (Можете да прочетете за разликите между линейката и детската линейка тук).

Следните симптоми изискват незабавна медицинска помощ (спешно повикване):
- има признаци на дехидратация (потънали очи, намалено уриниране или сухи пелени, потънал пролет при деца под една година, без сълзи при плач, сухи лигавици в устата, сух език, тежка сънливост или възбуда (повече от обикновено), появата на неприятни специфичен дъх на миризма);
- появата на припадъци;
- наличие на пурпурен обрив или поява на синини пред очите;
- промени в състоянието на съзнанието - апатия, сънливост, липса на реакция при опитите да се събуди детето;
- Тежко главоболие, неконтролируеми аналгетици и антипиретици;
- непрекъснато повръщане (повече от 3-4 пъти);
- неконтролирана диария (повече от 3-4 пъти).

Неотложното посещение на лекар (покана за спешна помощ за деца) изисква следното:
- възраст на детето до 1 година;
- неефективността на антипиретичната терапия;
- възможността за дехидратация (няма симптоми, описани по-горе, но предполагате, че детето консумира недостатъчно количество течност поради отказ за пиене или повръщане);
- повръщане;
- диария;
- обрив;
- Влошаването на състоянието на детето или появата на нови симптоми.

Как сами да намалите температурата? Продължете съгласно алгоритъма:
1. Детето трябва да се съблече, защото дрехите предотвратяват изпаряването на влагата от тялото и самоохлаждането. Когато хлад, студени ръце и крака, оплаквания от студ, можете да покриете детето с одеяло.
2. Избършете детето с вода при стайна температура (без вода от хладилника, без оцет и др.). Избърсване (не триене, но избърсване!) Изисква гърба, гръдния кош, корема и областите на големите съдове (ингвинални и аксиларни области, подколенни и лакътни завои); няма нужда да избърсвате дръжките под лактите и краката под коленете. След избърсване е необходимо да се даде на детето да изсъхне (при изпаряване на влагата от повърхността на кожата тялото се охлажда).

Ако детето е охладено или има студ, бледа кожа, разтривайте трябва да се изхвърли. В случай на неефективност на клаузи 1 и 2 се дава антипиретик.

Парацетамол е лекарство от първа линия при деца. няма значение в каква форма - окачване, сироп, свещи и т.н. Дайте на детето 15 милиграма на килограм тегло, но не повече от 500 mg (това е единична доза, дневна доза от 60 mg / kg). Парацетамол може да се прилага не повече от 1 път на 6 часа (по този начин, не повече от 4 пъти на ден).
Важно: лекарството се нуждае от време, за да действа, не чакайте ефекта преди 30-40 минути след даването на лекарството! През този период можете да продължите да избърсвате, напоявате и т.н.
Второто лекарство е ибупрофен (nurofen, ibufen). Ако температурата се повиши по-малко от 6 часа след даването на парацетамол или неговата неефективност, дайте на детето 10 милиграма ибупрофен на килограм тегло, но не повече от 400 mg (това е също единична доза, 30 mg / kg дневно). Ибупрофен може да се прилага не повече от веднъж на всеки 8 часа (не повече от 3 пъти на ден).
Редуването на парацетамол и ибупрофен е ефективно, тъй като често температурата отново се повишава преди парацетамолът да може да се приложи отново. Можете да започнете с ибупрофен, след това дайте парацетамол, няма значение. Ако сте дали и двете, а температурата все още не намалява, можете да дадете аналгин в свещи (това е важно) - 10 милиграма на килограм тегло. Аналгин трябва да се прилага не повече от 3 пъти дневно.

По този начин:
Първата лекция (например ибупрофен) - изчакайте 30 минути - измерваме, ако t не е паднала под 38,5 и няма ясна низходяща тенденция, даваме втората лекция (Ибупрофен е даден веднъж, сега даваме парацетамол) - изчакваме 30 минути ние измерваме, ако отново не е намалял и няма тенденция за намаляване, даваме аналгин и се обаждаме на лекар.

С неефективността на антипиретичната терапия, обадете се на спешно отделение за деца. Не давайте аспирин на деца!

Забележка: в никакъв случай не трябва да се стреми някой лекар да дойде и да направи инжекция. Лекарят, разбира се, ще дойде и инжекцията ще направи, но трябва да разберете, че няма нищо добро в допълнителната дупка в детското тяло. Това е допълнителен риск от усложнения и допълнителна причина детето да се страхува от лекарите. Инжекцията е показана само с неефективността на антипиретичната терапия с перорално приложение (т.е. през устата).

Какво друго да правите при температура?
1. Допълнително поливайте бебето. При високи температури загубата на течност се увеличава, така че обемът на консумираната течност трябва да бъде по-голям от обичайното. Сокове, компоти, вода, всичко, което детето харесва, единственото нещо, не е желателно да се дава чай.
2. Ако детето е на възраст над 1 година, не настоявайте за хранене. Намаленият апетит е физиологичен, детето се чувства зле. Дори и да не яде цял ден, нищо ужасно няма да се случи. Обаче отказът да се яде на дете под 1 година е причина да се повика спешна помощ за деца.
3. Спазвайте състоянието на детето. Ако се появят някакви смущаващи симптоми, прочетете отново кога да се обадите на лекар? и да действа в съответствие с препоръките.

Пример за изчисляване на антипиретичната терапия:

Бебето тежи 18 кг.

Парацетамол: 15 mg / kg * 18 kg = 270 mg.
Ако имате 2,4% сироп, това означава, че 1 ml съдържа 24 mg парацетамол. Ние правим прост процент:

1 ml - 24 mg
х ml - 270 mg х = 270/24 11 ml.

Ибупрофен: 10 mg / kg * 18 kg = 180 mg.

Ако имате сироп, той съдържа 100 mg / 5 ml, като по този начин 1 ml съдържа 20 mg ибупрофен.

1 ml - 20 mg
х ml - 180 mg x = 180/20 = 9 ml. С ибупрофен е прост - разделете теглото на 2, получаваме доза сироп в ml.

Ако имате свещи, погледнете дозата! Ако трябва да дадете 180 mg ибупрофен, и имате свещи по 120 mg всяка, трябва да дадете една и половина свещи, лесно се разделят на части с нож.

Моля, ако искате да направите добро дело, популяризирайте този пост на мястото си.

Благодаря ви за вниманието. По същество допълненията ще бъдат приемани с удоволствие.

* Според проучване от 2004 г. показанията на живачния термометър се стабилизират на 8-та минута.