Ацетилцистеин: инструкции за употреба, аналози и прегледи, цени в аптеките в Русия

Ацетилцистеинът е муколитичен агент, разрежда храчките, увеличава обема и улеснява отделянето на храчки.

Действието на лекарството е свързано със способността на неговите сулфхидрилни групи да разрушат дисулфидните връзки на киселите мукополизахариди на храчките, което води до деполяризация на мукопротеините и намаляване на вискозитета на слуз.

При наличието на гнойна храчка остава активен ацетилцистеин. Поради наличието в състава на SH-групата, той има антиоксидантно действие.

Той спомага за увеличаване на синтеза на глутатион, който е важен антиоксидант фактор за вътреклетъчната защита - поддържа функционалната активност и морфологичната цялост на клетката.

Форми за освобождаване на лекарства:

  • Инхалационен разтвор (20%);
  • Инжекционен разтвор (10%);
  • Прах за приготвяне на перорален разтвор.

Основната активна съставка на лекарството е ацетилцистеин. Производител - Марбиофарм (Русия).

Показания за употреба

Какво помага ацетилцистеинът? Според инструкциите, лекарството се предписва в следните случаи:

  • Остър и хроничен бронхит;
  • Трахеит, дължащ се на бактериална и / или вирусна инфекция;
  • пневмония;
  • Бронхиектазиите;
  • Бронхиална астма;
  • Ателектазис, дължащ се на запушване на лигавицата на бронхите;
  • Синузит (за да се улесни секрецията на тайната);
  • Кистозна фиброза (като част от комбинирана терапия).
  • Препарат за бронхоскопия, бронхография, аспирационен дренаж.
  • Отстраняване на вискозни секрети от дихателните пътища при посттравматични и следоперативни състояния.
  • За измиване на абсцеси, носни проходи, максиларни синуси, средно ухо, лечение на фистули, хирургично поле по време на операции на носната кухина и мастоиден процес.

Инструкции за употреба Ацетилцистеин, дозировка

Лекарството се предписва на възрастни и деца над 6 години на 400-600 mg на ден (в 2-3 дози).

За деца на възраст от 2 до 6 години, инструкцията препоръчва приемане на ацетилцистеин на 300-400 мг на ден (в 2-3 дози), до 2 години - 200 мг на удар (в 2 дози).

Инжекционният разтвор се прилага интрамускулно 1 път дневно, за възрастни - по 300 mg, за деца - по 150 mg.

Ацетилцистеин за инхалация използвайте 2-5 ml за 15-20 минути. За аерозолна терапия се разпръскват 20 ml 10% разтвор в ултразвукови устройства, а в устройства с контролен вентил се пръска 6 ml 10% разтвор. Вдишването се извършва всеки ден 15-20 минути, 2-4 пъти. При остри състояния терапията е 5-10 дни, при хронична - до шест месеца.

При настинки лекарството се приема 5-7 дни. При тежко заболяване продължителността на курса на лечение се определя индивидуално от лекар. Лечението на бронхит и кистозна фиброза изисква по-продължително използване на лекарството.

Специални инструкции

Комбинацията от лекарството с перорално приложение на полусинтетични пеницилини, цефалоспорини, тетрациклини (с изключение на доксициклин), аминогликозиди изисква спазване на интервала от 2 часа.

Ацетилцистеинът с други антитусивни лекарства може да причини опасни застоя на слуз.

Странични ефекти

Инструкцията предупреждава за възможността за развитие на следните нежелани реакции при предписване на ацетилцистеин:

  • От страна на храносмилателната система: рядко - киселини, гадене, повръщане, диария, усещане за пълнота в стомаха.
  • Алергични реакции: рядко - кожен обрив, сърбеж, уртикария, бронхоспазъм.
  • При плитка интрамускулна инжекция и при наличие на свръхчувствителност може да се появи леко и бързо усещане за парене и затова се препоръчва лекарството да се инжектира дълбоко в мускула.
  • При вдишване: възможно рефлексна кашлица, локално дразнене на дихателните пътища; рядко - стоматит, ринит.
  • Други: рядко - кръвотечение от носа, шум в ушите.
  • От лабораторните показатели: възможно е да се намали протромбиновото време на фона на назначаването на големи дози ацетилцистеин (необходимо е наблюдение на системата за кръвосъсирване), промяна на резултатите от количествения тест на салицилата (колориметричен тест) и кетон количествено изпитване (тест на натриев нитропрусид).

Противопоказания

Противопоказано е да се предписва ацетилцистеин в следните случаи:

  • пептична язва и язва на дванадесетопръстника в острата фаза;
  • кашлица кръв;
  • белодробен кръвоизлив;
  • бременност и кърмене (кърмене);
  • свръхчувствителност към ацетилцистеин.

С повишено внимание - разширени вени на хранопровода, хемоптиза, белодробен кръвоизлив, фенилкетонурия (за форми, съдържащи аспартам), бронхиална астма (с / при въвеждане на риск от развитие на бронхоспазъм), надбъбречна болест, чернодробна и / или бъбречна недостатъчност, артериална хипертония.

свръх доза

В случай на предозиране може да се появят диария, гадене, коремна болка, киселини и повръщане.

Аналози Ацетилцистеин, цената в аптеките

Ако е необходимо, ацетилцистеинът може да бъде заменен с аналог на активното вещество - това са лекарства:

Изборът на аналози е важно да се разбере, че инструкциите за употреба на Acetylcysteine, цена и прегледи, не се прилагат за лекарства с подобно действие. Важно е да се консултирате с лекар, а не да правите независима смяна на лекарството.

Цена в аптеките в Русия: Ацетилцистеин Canon гранули 200 мг 3 г 20 бр. - от 122 рубли, прах за разтвор от 100mg 20 сашета - от 135 рубли, цената на ацетилцистеин 600mg 12 ефервесцентни таблетки - от 232 рубли, според 509 аптеки.

Да се ​​съхранява на сухо място при температура не по-висока от 30 ° С. Срок на годност - 3 години.

ацетилцистеин

Ацетилцистеин: инструкции за употреба и ревюта

Латинско наименование: ацетилцистеин

Код ATX: R05CB01

Активна съставка: ацетилцистеин (ацетилцистеин)

Производител: Marbiopharm (Русия)

Актуализация на описанието и снимка: 01.12.2017

Цени в аптеките: от 69 рубли.

Ацетилцистеинът е лекарство, което има муколитичен ефект и се използва за лечение на кашлица.

Форма и състав за освобождаване

Форми за освобождаване на лекарства:

  • Инхалационен разтвор (20%);
  • Инжекционен разтвор (10%);
  • Прах за приготвяне на перорален разтвор.

Основната активна съставка на лекарството е ацетилцистеин.

Фармакологични свойства

фармакодинамика

Ацетилцистеинът е муколитично лекарство, което разрежда храчките, увеличава обема и по-лесното им отделяне. Действието му се дължи на способността на несвързаните сулфхидрилни групи на ацетилцистеин да разрушат между- и интрамолекулните дисулфидни връзки на киселите мукополизахариди, съдържащи се в храчките. Това причинява деполимеризация на мукопротеините и намаляване на вискозитета на храчките, което в някои случаи провокира значително увеличение на обема на храчките и изисква аспирация на бронхиалното съдържание.

Ацетилцистеинът остава активен при заболявания, включващи гнойна храчка и не засяга имунната система. Лекарството усилва производството на по-малко вискозни сиаломуцини чрез бокални клетки, намалява адхезията на бактериалните микроорганизми върху епителните клетки, локализирани в бронхиалната лигавица, и също така активира лигавичните клетки на бронхите, които отделят секрет, който лизира фибрина. Ефектът на лекарството върху тайната, която се образува при възпалителни заболявания на УНГ, е идентична.

Лекарството има антиоксидантно действие, свързано с наличието на SH-група, неутрализираща електрофилните оксидативни токсини.

Ацетилцистеинът защитава алфа1-антитрипсин, който е инхибитор на еластаза, от инактивиращия ефект на окислител на HOCI. Последното се произвежда от активни фагоцити на миелопероксидаза.

Лекарството се характеризира и с известно противовъзпалително действие поради инхибирането на образуването на активни кислородсъдържащи съединения и свободните радикали, отговорни за развитието на възпалителния процес в белодробната тъкан.

Фармакокинетика

Ацетилцистеинът се абсорбира силно. Бионаличността му е 10% поради силно изразения ефект на първото преминаване през черния дроб. Процесът на метаболизъм се състои в деацетилиране с образуването на цистеин. Максималната концентрация на вещество в плазмата се постига 1-3 часа след поглъщането и степента на свързване с плазмените протеини е 50%.

Времето на полуживот на ацетилцистеин е около 1 час (при пациенти с цироза тази цифра нараства до 8 часа). Той се екскретира в урината като неактивни метаболити (диацетилцистеин, неорганични сулфати). Малка част от инжектираната доза се екскретира непроменена с изпражненията.

Ацетилцистеинът преодолява плацентарната бариера и се натрупва в околоплодната течност.

Показания за употреба

Според инструкциите, ацетилцистеинът се използва при заболявания на дихателната система и състояния, които са придружени от образуване на мукопурулентен и вискозен слюнка, включително:

  • Остър и хроничен бронхит;
  • Трахеит, причинен от бактериална или вирусна инфекция;
  • Бронхиектазиите;
  • Бронхиална астма;
  • Синузит (за да се улесни секрецията на тайната);
  • Кистозна фиброза (като част от комбинирана терапия);
  • пневмония;
  • Ателектазис, причинен от оклузия на бронховата лигавица.

Също така, лекарството е показано в посттравматични и следоперативни условия, за да се отстранят вискозните секрети от дихателните пътища.

Противопоказания

  • Пептична язва и язва на дванадесетопръстника в острата фаза;
  • Белодробно кръвоизлив;
  • кашлица кръв;
  • Свръхчувствителност към лекарството.

Инструкции за употреба на ацетилцистеин: метод и дозировка

Ацетилцистеин се предписва на възрастни и деца над 6 години на 400-600 mg на ден (в 2-3 дози).

Деца от 2 до 6 години се препоръчва да приемат лекарството на 300-400 mg на ден (в 2-3 дози), до 2 години - 200 mg на един удар (в 2 дози).

Ацетилцистеин под формата на инжекционен разтвор се прилага интрамускулно 1 път дневно, възрастни - по 300 mg, деца - по 150 mg.

Лекарството за инхалация използва 2-5 мл за 15-20 минути.

При настинки лекарството се приема 5-7 дни. При тежко заболяване продължителността на курса на лечение се определя индивидуално от лекар. Лечението на бронхит и кистозна фиброза изисква по-продължително използване на лекарството.

Странични ефекти

Страничните ефекти са редки. В някои случаи са отбелязани следните нежелани реакции:

  • Киселини, гадене, повръщане, диария, усещане за пълен стомах;
  • Ухапване от носа и шум в ушите;
  • Кожен обрив, сърбеж, уртикария, бронхоспазъм.

Когато се използва лекарството за инхалация, е възможно местно дразнене на дихателните пътища и рефлексна кашлица, много по-малко - стоматит или ринит.

При плитка интрамускулна употреба на лекарството може да се появи леко усещане за парене.

свръх доза

Симптоми на предозиране: киселини, стомашни болки, гадене, повръщане, диария. В този случай се препоръчва симптоматично лечение.

Специални инструкции

Употребата на Acetylcysteinum при бременност и по време на кърмене е възможна само при строги указания.

В случай на бронхиална астма и заболявания на надбъбречните жлези, бъбреците и черния дроб, лекарството трябва да се използва с изключително внимание.

Между приемането на антибиотици и ацетилцистеин трябва да се спазва интервал от поне 1-2 часа.

Не трябва да приемате лекарството едновременно с противокашлевите средства, поради потискането на рефлекса на кашлицата, което може да доведе до застояла храчка.

Според показанията на лекарството може да се използва при новородени под строгия надзор на лекар.

Въздействие върху способността за управление на моторни превозни средства и сложни механизми

Когато шофирате и работите със сложни механизми, които изискват повишена концентрация, лекарството трябва да се използва с повишено внимание.

Употреба в детството

При използване на ацетилцистеин при деца с бронхиална астма трябва да се осигури редовно дрениране на храчки. При новородените се използва само по жизнени причини под строго наблюдение на специалист и при доза, която не надвишава 10 mg / kg.

Лекарствени взаимодействия

Ацетилцистеинът е фармакологично несъвместим с разтвори на други лекарства. При контакт на веществото с метали и каучук се образуват сулфиди с характерен мирис.

Когато ацетилцистеинът се комбинира с нитроглицерин, вазодилататорният ефект на последния се усилва. Също така, лекарството намалява усвояването на лекарства, принадлежащи към групата на тетрациклин, цефалоспорин или пеницилин (препоръчва се да се приемат не по-рано от 2 часа след приема на ацетилцистеин).

аналози

Структурните аналози на ацетилцистеина са лекарства ACC, Acestine, Fluimucil, Mukoneks, N-AC-ratiofarm, Viks Active.

Условия за съхранение

Препоръчва се лекарството да се съхранява в сухо помещение при температура не по-висока от 30 ° С.

Срок на годност - 3 години.

Условия за продажба на аптеки

Издава се без рецепта.

Ацетилцистеин ревюта

Съществуват различни мнения за ацетилцистеин. Много пациенти реагират положително и потвърждават неговата ефективност. Въпреки това, не са редки и негативните мнения за лекарството: пациентите казват, че лечението изобщо не им е помогнало и трябваше да търсят по-ефективни средства.

Цената на ацетилцистеин в аптеките

Средната цена на ацетилцистеин под формата на прах за перорален разтвор е 108 разтвор195 рубли (200 mg доза, 20 пакетчета са включени в опаковката), 95 146 рубли (600 mg доза, 6-10 сашета са включени в пакета) 134 рубли (дозировка 100 mg, 20 сашета са включени в опаковката). Инхалационният разтвор и инжекционният разтвор понастоящем не се предлагат на пазара.

Ацетилцистеин - какво е това, формата на лекарството, инструкции за употреба, индикации и състав

Лекарството от групата на муколитични, антитусивни лекарства Ацетилцистеинът се използва за фармакологично лечение на възпалителни заболявания на бронхите. Това лекарство принадлежи към групата на отхрачващите лекарства. Научете се от инструкциите за употреба ацетилцистеин ацетилцистеин - какво е то, особено използвайте за различни форми на освобождаване: таблетки, капки, разтвори за вдишване.

Лекарство ацетилцистеин

Муколитичното лекарство допринася за разреждането и увеличаването на храчките, улеснявайки отделянето на слуз. Ефектът е свързан със способността на свободните сулфхидрилни групи на основната активна съставка да прекъснат двойните сулфидни връзки на мукополизахаридите на слюнката и аминокиселините. Лекарството запазва активността си както при катаралните, така и при гнойните храчки. Няма ефект върху имунитета.

Подобен ефект на лекарството има и тайна, която се образува по време на възпалителни лезии на лигавицата на горните дихателни пътища. Лекарството има антиоксидантно действие, което се дължи на наличието на сулфатна група с дисулфидни връзки (специфичен антидот), която може да намали концентрацията на електрофилни оксидативни токсини, намалява вискозитета на слузта. Лекарството има муколитични и противовъзпалителни ефекти.

структура

Фармацевтичният състав на лекарството зависи от формата на лекарството. Различия в състава се дължат на необходимостта да се използва лекарството върху различни органи и тъкани, които се различават по структура, способност да абсорбира лекарството. В допълнение, използването на различни форми на лекарството е необходимо за някои видове инфекциозни заболявания.

Ацетилцистеин - 200 mg;

Допълнителни компоненти: аскорбинова киселина - 30 mg, натриев карбонат безводен - 93, натриев бикарбонат - 894 mg, лимонена киселина дехидратирана - 998, сорбитол - 695 mg, макрогол 6000 - 70, натриев цитрат - 500 mg, натриев захаринат - 5 mg, ароматизатор - 20 mg.

Ацетилцистеин - 20 mg; стерилна пречистена вода - 50 ml, натриев бикарбонат - 15 mg.

Прах за приготвяне на разтвора

n-ацетил-1-цистеин - 20 mg; допълнителни съставки: аспартам - 20 mg; лактоза монохидрат - 40 mg.

Разтвор за инхалация

n-ацетилцистеин - 200 mg.


Формуляр за освобождаване

Лекарството се предлага под формата на капсули, таблетки и разтвори. Фармацевтичното разнообразие се дължи на необходимостта да се повлияе напълно органите, засегнати от възпалителния процес. ACC се предлага в следните форми:

  • гранули за разтвор и суспензия;
  • интравенозен разтвор;
  • ацетилцистеин за инхалация 20%;
  • капки за местна употреба.

Показания за употреба

Лекарството се предписва за възпалителни патологични процеси на дихателните и слуховите органи, състояния, които са придружени от образуването на храчки с вискозна структура, мукопурулентен характер:

  • хроничен бронхит,
  • трахеит;
  • пневмония с различна етиология;
  • бронхиална астма;
  • емфизем;
  • ателектаза;
  • катарален, гноен отит;
  • кистозна фиброза.

Инструкции за ацетилцистеин

Ацетилцистеинът се предписва за фармакологично лечение на възпалителни заболявания на горните дихателни пътища в различни лекарствени форми и дози. Изборът на формата на лекарството зависи от тежестта на заболяването, локализацията на източника на инфекцията, възрастта на пациента и наличието на съпътстващи заболявания. В допълнение, ако има странични ефекти по време на терапията, трябва да се обмисли друга форма на лечение с по-ниска доза.

За вдишване

За аерозолна терапия в специализирани устройства, напръскайте 20-30 мл от 10% или 5-7 мл 20% разтвор. Продължителността на инхалационната процедура е 10-20 минути; честота - от 2 до 5 стр. / ден. Когато медикаментозната терапия за острия курс на спешност, средната продължителност на курса на вдишване трябва да бъде най-малко 5-10 дни; ако е необходимо, курсът на лечение се удължава до шест месеца.

вътре

За перорално приложение, съдържанието на торбичката се разтваря в чаша топла вода, се смесва добре и се пие след приготвяне на разтвора, за предпочитане 20-30 минути след хранене:

  • възрастни - 1 пакет 2-3 стр. / ден;
  • Деца 2-14 год. - 1 пакет 2 бр / ден.
  • при хронични патологии: възрастни - 2-3 пакета в 1-2 дози; Деца 2-14 год. - 1/2 пакета 3 бр / ден.

Локално приложение

За местна употреба при хронични и остри възпалителни заболявания на лигавицата на средното ухо, тъпанче, използвайте капки, както следва:

  • възрастни с възпаление на средното ухо - 2-3 капки в засегнатото ухо, 3-4 п. / ден;
  • възрастни с гноен отит - 5-6 капки, 3-4 п. / ден;
  • малки деца (от 1 година до 6 години) - 1-2 капки 2 стр. / ден;
  • по-големи деца (от 6 години) - 1-2 капки 3-4 п. / ден.


За деца

Ацетилцистеинът за деца на възраст от 6 до 14 години се предписва по 150 mg 1-2 пъти дневно при бронхит и пневмония, за да се намали вискозитета на храчките. На децата под 6 години се препоръчва да приемат лекарството през устата; деца под 1 година на интравенозно приложение на ацетилцистеин трябва да се извършват само при спешни показания при стационарно лечение. Ако има индикации за лекарствена терапия, дневната доза на лекарството не трябва да надвишава 50 mg.

Ацетилцистеин взаимодействие с други лекарства

Ацетилцистеинът значително подобрява ефекта на бронходилататорите при лечението на бронхит. Лекарството е фармацевтично несъвместимо с тетрациклинови антибиотични разтвори и протеолитични ензими. Ацетилцистеинът намалява абсорбцията им в тънките черва, така че трябва да се използва не по-рано от един ден след последната доза антибиотици. С предпазливост предписва едновременна употреба на лекарството с парацетамол и нитроглицерин, защото те засилват хепатотоксичния ефект на черния дроб при заболявания на черния дроб.

Аналози на ацетилцистеин

Сред лекарствата, подобни на действието на ацетилцистеин, са следните:

  1. Глутатионът. Лекарството под формата на таблетки за лечение на възрастни и сироп за лечение на деца се предписва за остър и хроничен бронхит. Лекарството се разрежда и премахва храчките от белите дробове, като улеснява дишането. Освен това, глутатионът облекчава подуването на бронхиалната лигавица.
  2. Mukaltin. Лекарството под формата на таблетки допринася за лесното отделяне и отстраняване на слюнка за респираторни вирусни инфекции.

Противопоказания и странични ефекти на ацетилцистеин

При продължителна лекарствена терапия се наблюдават следните странични ефекти на лекарството:

  1. От страна на стомашно-чревния тракт: гадене, повръщане, киселини.
  2. Реакции на свръхчувствителност: уртикария, сърбеж, бронхоспазъм, алергична кашлица.
  3. Други: сънливост, субфебрилна треска, локално дразнене на дихателната лигавица.

Сред противопоказанията е необходимо да се отбележи индивидуалната непоносимост на лекарството, периода на бременност и кърмене. Необходимо е повишено внимание при язвена болест (в острата фаза), разширени вени на хранопровода, фенилкетонурия, надбъбречни неопластични заболявания, бъбречно или чернодробно заболяване, артериална хипертония.

Цена на ацетилцистеин

Цената на лекарството зависи от формата на освобождаване на лекарството, степента на пречистване, качеството на основното активно вещество и помощните компоненти. Цената на лекарството може да бъде повлияна от региона и аптеката, в която се продава. В допълнение, цената на лекарството може да бъде определена от производителя. Приблизителна цена на медикаменти в Москва:

Ацетилцистеин - инструкция, употреба, аналози, състав, противопоказания

Ацетилцистеинът е лекарствено вещество с муколитичен ефект, което е част от голям брой фармацевтични препарати, използвани при наличие на респираторна патология.

• Физико-химични свойства на ацетилцистеин

Ацетилцистеинът е почти бял или леко жълтеникав кристален прах с лека, едва забележима, специфична миризма. Това вещество е напълно разтворимо във вода и алкохол.

• Какъв е съставът на ацетилцистеин?

Ампулата съдържа 5 ml 20% разтвор за инхалация (ацетилцистеин 1 g). Спомагателни вещества: ароматни вещества, аскорбинова киселина, захароза, захарин.

• фармакологично действие на ацетилцистеин

Ацетилцистеинът има редица благоприятни ефекти върху човешкото тяло: муколитично, отхрачващо, детоксикиращо и антиоксидантно действие. Такъв ефект се дължи на присъствието на сулфхидрилна група в молекулата на това химично съединение.

Сулфхидрилната група прекъсва специалните дисулфидни връзки в молекулите на мукополизахаридите, които са неразделна част от храчките, синтезирани от епитела на бронхите. В резултат, реакциите на мукопротеинова полимеризация се потискат, което води до значително намаляване на вискозитета на храчките. За разлика от много други подобни вещества, ацетилцистеинът е активен дори при наличие на гнойни секрети.

Под действието на ацетилцистеин, количеството на отделянето на храчки се увеличава драстично. Това трябва да се има предвид при прилагането на комплексна терапия, предписване на лекарства, които повишават активността на мигателния епител, ускорявайки евакуацията на бронхиалното съдържание.

Увеличаването на храчките допринася за детоксикационния ефект, тъй като този субстрат съдържа значително количество токсини, които са метаболитни продукти на причинителите на болестта. В резултат на това благосъстоянието на пациента трябва да се подобри.

Споменатата по-горе сулфхидрилна група взаимодейства с някои вътреклетъчни рецептори, в резултат на което се стимулира биологичният синтез на глутатион, който от своя страна може да потисне активността на някои липидни пероксидационни реакции, които задействат механизмите на клетъчно увреждане.

Ентералното приложение се абсорбира добре от червата, но въпреки това ацетилцистеинът има нисък фактор на бионаличност, около 10%. При преминаване през черния дроб се образува цистеин.

Терапевтичната концентрация се достига 2 до 3 часа след консумацията. Времето на полуживот е не повече от 4 часа. Елиминирането се извършва главно чрез бъбреците, като половината от лекарството се екскретира под формата на метаболити, представени в неактивна форма.

• Показания Ацетилцистеин за употреба

Препаратите, съдържащи ацетилцистеин, могат да се прилагат в присъствието на вискозен, трудноразделен слюнка при следните патологични състояния:

• Остър и хроничен бронхит;
• трахеит с вирусна или бактериална етиология;
• лекарството е показано при бронхиална астма;
• При бронхиектазии;
• Пневмония;
• Ателектаза на белия дроб;
• Синузит;
• също се използва за кистозна фиброза като комплексно лечение.

Рецептурните лекарства се извършват само от специалист, след цялостна оценка на клиничната картина и резултатите от лабораторни и инструментални изследвания.

• Какви са противопоказанията за ацетилцистеин?

Списъкът на абсолютните противопоказания Ацетилцистеин инструкции за употреба включват следните състояния:

• Свръхчувствителност към ацетилцистеин;
• хемоптиза и белодробен кръвоизлив;
• Пептична язва в острата фаза.

Ще изброя относителните противопоказания:

• Патология на черния дроб и бъбреците с липса на функция на тези органи;
• Възраст на детето.

Ацетилцистеин и дозировка

Дозировката се извършва строго индивидуално, като се вземат предвид възрастта, телесното тегло на пациента, тежестта на клиничните прояви. Използва се обаче следната схема.

Възрастни, както и деца над 6-годишна възраст, се предписват по 200 mg 2 до 3 пъти дневно. Пациенти от 6 до 2 години - 200 mg 2 пъти дневно. Най-малките пациенти на възраст под 2 години - 100 mg 1 път на ден.

Има и парентерални форми на ацетилцистеин, които трябва да се предписват 300 mg веднъж дневно за възрастни пациенти и 150 mg за деца.

Възможно е и вдишване, трябва да се има предвид, че лекарството е в състояние да взаимодейства с метални, гумени или медни повърхности.

• Странични ефекти на ацетилцистеин

От страна на храносмилателната система: гадене или повръщане, изразена тежест в корема, болка в епигастриума, диария, усещане за пълнота в стомаха.

Други нежелани реакции: алергични реакции, включително бронхоспастични, дразнене на дихателните пътища, болка на мястото на парентерално приложение, увреждане на устната лигавица, шум в ушите, замаяност, многобройни промени в хемограмата.

• Препарати, съдържащи ацетилцистеин (аналози)

Това вещество се съдържа в следните лекарства: ацетилцистеин, екзомук 200, екзомук, тусик, мукосолвин, муконекс, мукобене, муко саниген, АКК.

Лечението на белодробните заболявания трябва винаги да бъде изчерпателно и да включва както мерки за лекарствена терапия и физиотерапия, така и други препоръки с обща ориентация. Последните могат да включват такива лекарски предписания като: характеристики на дневния режим, работа и почивка, физически характеристики на вдишания въздух, хранителни навици и др.

Ацетилцистеин (ацетилцистеин)

Съдържанието

Структурна формула

Руско име

Името на латинското вещество Ацетилцистеин

Химично наименование

N-ацетил-L-цистеин (под формата на натриева сол)

Брутна формула

Фармакологична група на веществото Ацетилцистеин

Носологична класификация (МКБ-10)

CAS код

Характеристики на веществото Ацетилцистеин

Бял или бял с леко жълтеникав блясък кристален прах, с лек специфичен мирис. Лесно разтворим във вода и алкохол; РН на 20% воден разтвор е 7–7,5.

фармакология

Поради наличието на свободна сулфхидрилна група, тя разрушава дисулфидните връзки на киселите мукополизахариди на храчките, инхибира полимеризацията на мукопротеините и намалява вискозитета на слузта.

Той разрежда храчките и значително увеличава обема му (в някои случаи е необходимо използването на засмукване, за да се предотврати "наводняването" на белите дробове). Той има стимулиращ ефект върху клетките на лигавицата, чиято секреция лизира фибрина. Увеличава синтеза на глутатион и активира процесите на детоксикация. Той има противовъзпалителни свойства, дължащи се на потискане на образуването на свободни радикали и реактивни кислородни метаболити, отговорни за развитието на остро и хронично възпаление в белодробната тъкан и дихателните пътища.

Когато се погълне, тя се абсорбира добре, но бионаличността му е ниска - не повече от 10% (по време на „първото преминаване“ през черния дроб се деацетилира до образуване на цистеин), Cмакс се постига за 1-3 ч. Свързването с плазмените протеини е около 50%. Преминава през плацентарната бариера, намира се в околоплодната течност. T1/2 При перорално приемане - 1 час, с цироза на черния дроб се увеличава до 8 часа.Той се екскретира главно чрез бъбреците като неактивни метаболити (неорганични сулфати, диацетилцистеин), малка част се екскретира в непроменена форма от червата.

Употреба на веществото Ацетилцистеин

Труден слюнка (бронхит, трахеит, бронхиолит, пневмония, бронхиектазии), кистозна фиброза, белодробен абсцес, белодробен емфизем, ларинготрахеит, интерстициални белодробни заболявания, бронхиална астма, ателаза на белите дробове (бронхиална астма, белодробна ателектаза) включително синузит, отстраняване на вискозни секрети от дихателните пътища при посттравматични и следоперативни състояния, отравяне с парацетамол (като антидот).

Противопоказания

Свръхчувствителност, язва на стомаха и язва на дванадесетопръстника в острата фаза.

Ограничения за използването на. T

Язва на пепсина и дванадесетопръстника, варикозни вени на хранопровода, хемоптиза, белодробно кръвоизлив, фенилкетонурия, бронхиална астма без удебеляване на слюнка, надбъбречна болест, хипертония, чернодробна и / или бъбречна недостатъчност.

Употреба по време на бременност и кърмене

При бременност е възможно, ако очакваният ефект от терапията надвишава потенциалния риск за плода.

Категория действия на плодовете от FDA - B.

По време на лечението трябва да спрете кърменето.

Странични ефекти на ацетилцистеин

От страна на храносмилателния тракт: гадене, повръщане, киселини, чувство за пълнота в стомаха, стоматит.

Алергични реакции: кожен обрив, сърбеж, уртикария, бронхоспазъм (главно при пациенти с бронхиална хиперреактивност).

Други: сънливост, треска; рядко тинитус; рефлексна кашлица, локално дразнене на дихателните пътища, ринорея (с инхалационна употреба); усещане за парене на мястото на инжектиране (за парентерално приложение).

взаимодействие

Едновременното използване на ацетилцистеин и антитусивни средства може да увеличи стагнацията на храчките поради потискане на рефлекса на кашлицата (не трябва да се използва едновременно). В комбинация с антибиотици, като тетрациклини (с изключение на доксициклин), ампицилин, амфотерицин В, е възможно тяхното взаимодействие с тиоловата SH група на ацетилцистеин, което води до намаляване на активността на двата лекарства (интервалът между приема на ацетилцистеин и антибиотиците трябва да бъде поне 2 часа), С едновременното използване на ацетилцистеин и нитроглицерин, вазодилататорните и антиагрегантните ефекти на последния могат да бъдат засилени. Ацетилцистеинът намалява хепатотоксичния ефект на парацетамола. Фармацевтични несъвместими с разтвори на други лекарства. При контакт с метали, каучукът образува сулфиди с характерен мирис.

Начин на приложение

Вътре, в / в, в / м, инхалация, ендобронхиален, локален.

Препоръки за веществото ацетилцистеин

При пациенти с бронхообструктивен синдром (често се развива на фона на повишен бронхоспазъм), ацетилцистеинът трябва да се комбинира с бронходилататори.

ацетилцистеин

◊ Ефервесцентни таблетки от бял или почти бял цвят, кръгли, плоскоцилиндрични, с фаска, грапава повърхност и слаб характерен мирис.

Помощни вещества: аскорбинова киселина - 25 mg, натриев карбонат безводен - 93 mg, натриев бикарбонат - 724 mg, безводна лимонена киселина - 765 mg, сорбитол - 695 mg, макрогол 6000 - 70 mg, натриев цитрат - 500 mg, натриев захаринат - 8 мг, аромат на лимон - 20 мг.

12 бр. - полипропиленови кутии (1) - картонени опаковки.
4 броя - Контурни опаковки (3) - картонени опаковки.
2 броя - опаковки без контур (6) - картонени опаковки.

Муколитичното средство се извлича от аминокиселината цистеин. Той има муколитичен ефект, увеличава обема на храчките, улеснява изхвърлянето му поради прякото въздействие върху реологичните свойства на храчките. Действието на ацетилцистеина е свързано със способността на неговите сулфхидрилни групи да разрушат интра- и междумолекулните дисулфидни връзки на кисели мукополизахариди на храчки, което води до деполяризация на мукопротеините и намаляване на вискозитета на храчките. Остава активен в присъствието на гнойна храчка.

Увеличава секрецията на по-малко вискозни сиаломуцини чрез бокални клетки, намалява адхезията на бактериите към епителните клетки на бронхиалната лигавица. Стимулира клетките на лигавицата на бронхите, чиято секретност лизира фибрина. Той има подобен ефект върху тайната, която се образува при възпалителни заболявания на горните дихателни пътища.

Той има антиоксидантно действие, поради способността на неговите реактивни сулфхидрилни групи (SH-групи) да се свързват с окислителни радикали и по този начин да ги неутрализират.

Ацетилцистеинът лесно прониква в клетката, деацетилира се до L-цистеин, от който се синтезира вътреклетъчен глутатион. Глутатионът е високо реактивен трипептид, мощен антиоксидант и цитопротектор, който неутрализира ендогенните и екзогенните свободни радикали и токсини. Ацетилцистеинът предотвратява изчерпването и допринася за увеличаване на синтеза на вътреклетъчен глутатион, който участва в окислително-редукционните процеси на клетките, подпомагайки детоксикацията на вредните вещества. Това обяснява ефекта на ацетилцистеин като антидот за отравяне с парацетамол.

Защитава алфа1-антитрипсин (еластазен инхибитор) от инактивиращия ефект на HOCL, окисляващ агент, произведен от миелопероксидаза на активни фагоцити. Той има и противовъзпалителен ефект (поради потискане на образуването на свободни радикали и активни кислородсъдържащи вещества, отговорни за развитието на възпаление в белодробната тъкан).

При поглъщане се абсорбира добре от стомашно-чревния тракт. Значително е изложен на ефекта на "първото преминаване" през черния дроб, което води до намаляване на бионаличността. Свързване с плазмените протеини до 50% (4 часа след поглъщане). Метаболизира се в черния дроб и вероятно в чревната стена. В плазмата се определя в непроменена форма, както и под формата на метаболити - N-ацетилцистеин, N, N-диацетилцистеин и цистеин етер.

Бъбречният клирънс е 30% от общия клирънс.

Респираторни заболявания и състояния, свързани с образуването на вискозна и мукопурулентна слюнка: остър и хроничен бронхит, трахеит, дължащ се на бактериални и / или вирусни инфекции, пневмония, бронхиектазии, бронхиална астма, ателектаза поради запушване на бронхите от слуз, синузит (за облекчаване на секрецията на секрети) ), кистозна фиброза (като част от комбинирана терапия).

Препарат за бронхоскопия, бронхография, аспирационен дренаж.

Отстраняване на вискозни секрети от дихателните пътища при посттравматични и следоперативни състояния.

За измиване на абсцеси, носни проходи, максиларни синуси, средно ухо, лечение на фистули, хирургично поле по време на операции на носната кухина и мастоиден процес.

Пептична язва и язва на дванадесетопръстника в острата фаза, хемоптиза, белодробен кръвоизлив, бременност, кърмене (кърмене), свръхчувствителност към ацетилцистеин.

Противопоказания за употреба при деца под 14-годишна възраст зависят от лекарствената форма и са посочени в инструкциите за употреба на използвания лекарствен продукт.

Вътрешни възрастни и деца над 6 години - 200 mg 2-3 пъти / ден; деца на възраст от 2 до 6 години - 200 mg 2 пъти на ден или 100 mg 3 пъти на ден, до 2 години - 100 mg 2 пъти на ден.

Парентерално: V / m възрастни - 300 mg 1 път / ден, деца - 150 mg 1 път / ден.

Въведете в / в (за предпочитане капково или бавно струя за 5 минути) или в / m. Възрастни - 300 mg 1-2 пъти / ден; деца от 6 до 14 години - 150 мг 1-2 пъти / ден. Дневната доза за деца под 6-годишна възраст е 10 mg / kg телесно тегло, а при деца под 1-годишна възраст интравенозният ацетилцистеин е възможен само по здравословни причини в болнична обстановка. Продължителността на лечението трябва да се определя от резултатите от промените в състоянието на пациента.

При инхалационна и интратрахеална употреба на дозата, честотата на употреба и продължителността на курса се определят индивидуално.

Локално - поставя се във външния слухов канал и носните проходи 150-300 mg (1,5-3 ml) за 1 процедура.

От страна на храносмилателната система: рядко - киселини, гадене, повръщане, диария, усещане за пълнота в стомаха.

Алергични реакции: рядко - кожен обрив, сърбеж, уртикария, бронхоспазъм.

При плитка интрамускулна инжекция и при наличие на свръхчувствителност може да се появи леко и бързо усещане за парене и затова се препоръчва лекарството да се инжектира дълбоко в мускула.

При вдишване: възможно рефлексна кашлица, локално дразнене на дихателните пътища; рядко - стоматит, ринит.

Други: рядко - кръвотечение от носа, шум в ушите.

От страна на лабораторните параметри: възможно е да се намали протромбиновото време на фона на назначаването на големи дози ацетилцистеин (необходимо е мониториране на кръвосъсирващата система), промяна на резултатите от количествения тест на салицилата (колориметричен тест) и кетонно количествено изпитване (тест на натриев нитропрусид).

Едновременното използване на ацетилцистеин с антитусивни средства може да увеличи стагнацията на храчките поради подтискане на рефлекса на кашлицата.

Когато се използват едновременно с антибиотици (включително тетрациклин, ампицилин, амфотерицин В), тяхното взаимодействие с тиоловата група на ацетилцистеин е възможно.

Ацетилцистеинът намалява хепатотоксичния ефект на парацетамола.

Да се ​​прилага с повишено внимание при следните заболявания и състояния: язва на стомаха и язва на дванадесетопръстника в историята; бронхиална астма, обструктивен бронхит; чернодробна и / или бъбречна недостатъчност; хистаминова непоносимост (дългосрочната употреба трябва да се избягва, тъй като ацетилцистеинът влияе на метаболизма на хистамина и може да доведе до признаци на непоносимост, като главоболие, вазомоторния ринит, сърбеж); разширени вени на хранопровода; заболявания на надбъбречните жлези; артериална хипертония.

Когато се използва ацетилцистеин при пациенти с бронхиална астма, е необходимо да се осигури дренаж на храчки. При новородени те се използват само по жизнени причини при доза от 10 mg / kg при строг надзор на лекар.

Между приема на ацетилцистеин и антибиотиците трябва да се наблюдава интервал от 1-2 часа.

Ацетилцистеинът реагира с някои материали, като желязо, мед и каучук, използвани в устройството за пръскане. В местата на възможен контакт с разтвора на ацетилцистеин трябва да се използват части от следните материали: стъкло, пластмаса, алуминий, хромиран метал, тантал, сребро с установен тест или неръждаема стомана. След контакт среброто може да замърсява, но това не влияе върху ефективността на ацетилцистеина и не уврежда пациента.

Той трябва стриктно да спазва начина на приложение и използваната форма на дозиране.

Противопоказана употреба по време на бременност и кърмене (кърмене).

Когато се използва ацетилцистеин при пациенти с бронхиална астма, е необходимо да се осигури дренаж на храчки. При новородени те се използват само по жизнени причини при доза от 10 mg / kg при строг надзор на лекар.

При деца над 6 години - 200 mg 2-3 пъти / ден; деца на възраст от 2 до 6 години - 200 mg 2 пъти на ден или 100 mg 3 пъти на ден, до 2 години - 100 mg 2 пъти на ден.

Как да приемаме ацетилцистеин кашлица

Ацетилцистеинът е муколитично, отхрачващо и детоксикиращо лекарство.

Всички тези ефекти се дължат на присъствието в химическата си структура на свободна сулфхидрилна група, която разрушава дисулфидните връзки в киселите мукополизахариди на храчките, намалява вискозитета на лигавичната секреция и инхибира полимеризацията на мукопротеините.

На тази страница ще намерите цялата информация за Ацетилцистеин: пълни инструкции за употреба на това лекарство, средни цени в аптеките, пълни и непълни аналози на лекарството, както и прегледи на хора, които вече са използвали ацетилцистеин. Искате ли да оставите мнението си? Моля, напишете в коментарите.

Клинична и фармакологична група

Муколитичното средство се извлича от аминокиселината цистеин.

Условия за продажба на аптеки

Лекарството е одобрено за ОТС.

Колко струва ацетилцистеинът? Средната цена в аптеките е 250 рубли.

Форма и състав за освобождаване

Форми за освобождаване на лекарства:

  • Инхалационен разтвор (20%);
  • Инжекционен разтвор (10%);
  • Прах за приготвяне на перорален разтвор.

Основната активна съставка на лекарството е ацетилцистеин.

Фармакологичен ефект

Ацетилцистеинът втечнява храчки и чрез увеличаване на обема му улеснява отделянето му. Лекарството не засяга имунната система и е ефективно при различни видове храчки, включително гнойни. В допълнение към отхрачващото средство, ацетилцистеинът има антиоксидантно действие, което се дължи на способността за неутрализиране на оксидантните токсини.

Също така, лекарството има лек противовъзпалителен ефект, който е свързан с потискане на образуването на свободни радикали и кислород-съдържащи активни вещества, които са отговорни за развитието на възпалителния процес в белодробната тъкан.

Показания за употреба

Ацетилцистеинът е показан при състояния, включващи образуването на мукопурулентен, вискозен храчки, както и при респираторни заболявания:

  • бронхиална астма;
  • бронхиектазии;
  • ателектаза (в резултат на запушване на бронхите от лигавицата);
  • синузит;
  • хроничен и остър бронхит;
  • трахеит (поради вирусна или бактериална инфекция);
  • пневмония;
  • кистозна фиброза.

Лекарството се използва за отстраняване на вискозни секрети от дихателните пътища при следоперативни и посттравматични състояния; да се подготви за бронхография, бронхоскопия, аспирационен дренаж; за измиване на носните проходи, абсцеси, средно ухо, максиларни синуси; лечение на фистули, както и на хирургическото поле по време на операции на мастоидния процес и устната кухина.

Противопоказания

Противопоказания за употребата на ацетилцистеин са:

  1. Наличието на хемоптиза и белодробен кръвоизлив в историята.
  2. Кърмене и бременност.
  3. Свръхчувствителност към активното вещество (ацетилцистеин) или други помощни или образуващи съставки на лекарството.
  4. Възраст на децата: деца до две години не използват лекарството под формата на гранули, за да приготвят разтвор в доза от 100 mg и 200 mg, деца до шест години - ацетилцистеин под формата на гранули в доза от 200 mg и деца до четиринадесет години - лекарство в доза от 600 mg.
  5. Заболявания на стомашно-чревния тракт, характеризиращи се с наличие на ерозионни или язвени процеси в острата фаза (пептична язва на стомаха и / или дванадесетопръстника, болест на Crohn).

Внимателно и при постоянен динамичен надзор на лекуващия лекар, това лекарство се предписва на пациенти с разширени вени на хранопровода, със заболявания на надбъбречните жлези, с бронхиална астма, както и с чернодробна и / или бъбречна недостатъчност.

Употреба по време на бременност и кърмене

Проведени са контролирани клинични проучвания за безопасността на лекарството по време на бременност. Употребата на ацетилцистеин по време на бременност е възможна, ако очакваната полза за възстановяването на майката е по-висока от риска за плода или новороденото.

Инструкции за употреба

Инструкциите за употреба показват, че ацетилцистеиновите таблетки се предписват перорално за възрастни и деца над 6 години - 200 mg 2-3 пъти / ден; деца на възраст от 2 до 6 години - 200 mg 2 пъти на ден или 100 mg 3 пъти на ден, до 2 години - 100 mg 2 пъти на ден.

При инхалационна и интратрахеална употреба на дозата, честотата на употреба и продължителността на курса се определят индивидуално.

Локално - поставя се във външния слухов канал и носните проходи 150-300 mg (1,5-3 ml) за 1 процедура.

Странични ефекти

Страничните ефекти са редки. В някои случаи може да се използва ацетилцистеин:

  1. Ухапване от носа и шум в ушите;
  2. Кожен обрив, сърбеж, уртикария, бронхоспазъм;
  3. Киселини, гадене, повръщане, диария, усещане за пълен стомах.

Когато се използва лекарството за инхалация, е възможно местно дразнене на дихателните пътища и рефлексна кашлица, много по-малко - стоматит или ринит.

свръх доза

Предозирането на лекарства може да предизвика диария, гадене, коремна болка, киселини и повръщане.

Симптоматична терапия. В случай на симптоми на предозиране, спешно трябва да се консултирате със специалист.

Специални инструкции

  1. Ацетилцистеин не трябва да се приема едновременно с антибиотици, необходимо е да се спазва интервал от 1-2 часа между приема на тези лекарства.
  2. Ацетилцистеинът се предписва с повишено внимание при пациенти със заболявания на черния дроб, надбъбречните жлези и бъбреците. Когато се използва лекарството при пациенти с бронхиална астма, трябва да се осигури дренаж на храчки.
  3. Ацетилцистеинът реагира с материали като каучук, мед и желязо, използвани в инхалационните устройства.В точките на контакт с разтвора, трябва да използвате части, изработени от следните материали: пластмаса, стъкло, хромиран метал, монтирано сребро, алуминий, тантал или неръждаема стомана. След контакт с ацетилцистеин, среброто може да избледнее, но това не влияе върху ефективността на лекарството и не вреди на здравето на пациента.

Лекарствени взаимодействия

При извършване на лечение е необходимо да се има предвид, че:

  • Когато се комбинира с нитроглицерин, е възможно да се засили вазодилататорното действие на последния;
  • При контакт с каучук и метали се образуват сулфиди с характерен мирис;
  • Ацетилцистеинът не е фармацевтично съвместим с разтвори на други лекарства;
  • Ацетилцистеинът намалява абсорбцията на лекарствата от пеницилина, цефалоспорина, тетрациклиновата група. Затова трябва да спазвате интервала от поне 2 часа между употребата им.

Отзиви

Това лекарство получава различни отзиви. Много от тях са положителни. Тези, които са опитали това лекарство, докладват за неговата ефективност. Въпреки това, има и негативни мнения за ацетилцистеин. Те пишат, че лекарството не помага. Ето защо хората често започват да търсят други, по-ефективни средства.

аналози

Синоними на лекарството са лекарствата Ацестин, АКК, Муконекс, N-АС-съотношение и Флуимуцил.

Аналози на ацетилцистеин са лекарства като:

  • ambrobene;
  • Амброксол;
  • бромхексин;
  • Dzhoset;
  • Kashnol;
  • Lasolvan;
  • Maddox;
  • Нео-бронходилататор;
  • Pulmozyme;
  • Remebroks;
  • Solvin;
  • Fluifort;
  • Haliksol.

Преди употреба аналози се консултирайте с Вашия лекар.

Условия за съхранение и срок на годност

Ацетилцистеинът, съгласно инструкциите, трябва да се съхранява на сухо място, недостъпно за деца и светло, при температура не по-висока от 30 ° С.

Инструкции за употреба на таблетки и прах Ацетилцистеин, аналози и противопоказания

Употребата на ацетилцистеин, съгласно инструкциите за употреба, става релевантна в случаите, когато пациентът трябва да се отърве от респираторни заболявания с възпалителен и инфекциозен характер. Той се произвежда под формата на прах, който насърчава изтеглянето на храчките, стимулирайки неговия обмен. Това муколитично средство е ефективно лекарство при настинки, придружено от кашлица.

Форма и състав за освобождаване

Средството се произвежда под формата на таблетки, ефервесцентни 200 и 600 милиграма, както и на прах за перорално приложение от 200 и 100 милиграма. За инхалация се получава N-ацетилцистеин като разтвор.

Говорейки за състава, в допълнение към активния компонент, тук присъстват следните вещества:

  • лимонена киселина;
  • аспартам;
  • лактоза монохидрат;
  • натриев бикарбонат;
  • ароматизираща добавка.

N-acetylcysteine ​​се предлага в САЩ под формата на капсули с подчертано детоксикиращо противовъзпалително и отхрачващо действие. Една капсула съдържа от 100 до 600 милиграма от активната съставка.

Фармакологично действие

Ацетилцистеинът се отнася до муколитични лекарства, които разреждат храчките и увеличават обема му с лекота на разделяне. Лекарството не засяга защитните функции на тялото, намалява адхезията на микробите към лигавицата на дихателните органи.

Показания и противопоказания

Лекарството е важно да се приема със следните заболявания:

  1. Заболявания на дихателните органи, които са придружени от образуването на мукопурулентен или вискозен слюнка.
  2. Хроничен или остър бронхит.
  3. Пневмония.
  4. Синузит.
  5. Бронхиална астма.
  6. Лечение на кистозна фиброза (в комбинация с други лекарства).
  7. Емфизем.
  8. Гнойни и катарални отити.
  9. Синузит.

Лекарството е строго забранено да се вземат пациенти, страдащи от свръхчувствителност към активната съставка, а именно ацетилцистеин, бебета под 2-годишна възраст, както и жени по време на кърменето и носенето на дете.

С изключителна предпазливост и под наблюдението на лекар, хората, приемащи лекарство с язва на стомаха, приемат лекарството. Същото се отнася и за пациенти с разширени вени, кървене в белите дробове, придружено от отхрачване на кръвта, патологични аномалии в черния дроб или бъбреците, както и проблеми с високо кръвно налягане.

Има ли някакви странични ефекти?

Подобно на всички други лекарства, ацетилцистеин трябва да се приема само по предписание и при спазване на предписания график. Ако са нарушени правилата за приемане, вероятно е пациентът да страда от следните нежелани реакции:

  • обрив, силен сърбеж и кожни обриви;
  • стоматит;
  • шум в ушите;
  • киселини в стомаха;
  • повръщане и гадене;
  • бронхоспазъм;
  • ако пациентът страда от свръхчувствителност към активната съставка, се появява силно, но бързо преминаващо усещане за парене. За да се реши проблемът, лекарството може да се инжектира дълбоко в мускула;
  • кръвотечение от носа;
  • рефлексна кашлица.

Дозировка и начин на приложение

Възрастните приемат лекарството през устата не повече от 3 пъти в рамките на 24 часа, по 200 милиграма всеки, ако говорим за капсули или таблетки. За детето е по-добре лекарството да се използва под формата на капсули, които се разтварят във вода и се дават 3 пъти дневно за 100 милиграма. Ако пациентът е с диагноза хронична патология, в рамките на няколко седмици той трябва да приема до 600 милиграма от лекарството на ден в 1-2 дози.

Деца под 14-годишна възраст пият таблетки от 100 милиграма 3 пъти през деня. Ако заболяването е хронично, срокът се увеличава до 6 месеца. Интратрахеален, за промиване на бронхиалното дърво по време на терапевтична бронхоскопия се използва десет процента разтвор.

Инструкциите за употреба казват, че едно дете, ако е на възраст под 6 години, трябва да приема перорална доза от 150 милиграма два пъти дневно. Когато са налице симптоми, показващи необходимостта от парентерално лечение, дневната доза се определя въз основа на теглото на детето.

Опасност от предозиране

Предозирането на лекарството се проявява чрез следните симптоми:

  1. Болка в стомаха.
  2. Диария.
  3. Повръщане и гадене.
  4. Киселини в стомаха.

Ако се появи някое от тях, пациентът трябва незабавно да се консултира с лекар. В бъдеще той ще замени лекарството с друг, ще спре временно ацетилцистеина или ще намали дозата.

За да се избегнат подобни ситуации, експертите съветват хората да не се самолечат.

Съвети за срок на годност и съхранение

Обикновено не е трудно да се съхранява ацетилцистеин. Ако е прах, той може да се съхранява при нормална стайна температура. Желателно е да се ограничи достъпа до лекарството за деца и да се постави вместо това, където директната слънчева светлина не достига. Придържайки се към тези правила, лекарството може да се съхранява до 2 години.

Условия за закупуване на аптека

Независимо от формата на освобождаване, лекарството се продава в аптеките без лекарско предписание. Пациентът трябва да разбере, че трябва да закупи лекарството точно под формата, в която го е предписал специалистът, тъй като прахът и таблетките се различават по количеството на активното вещество и графика за употреба.

Най-добрите аналози

Ако трябва да замените лекарството с хапчета или прах, Вашият лекар може да предложи един от аналозите. За тази цел могат да се използват следните лекарства:

  • ACC Long;
  • Atsestin;
  • Mukomist;
  • Ацетилцистеин FS;
  • Fluimucil;
  • N-AC-Ratiopharm;
  • Mukoneks;
  • Ekzomyuk-200;
  • Ацетилцистеин Canon.

Независимо от конкретното лекарство, не трябва да се приема без лекарско предписание. Всеки от тях има свои противопоказания, странични ефекти и правила на администриране. Ако не вземете предвид това правило, пациентът може да увреди тяхното здраве. Също така ще повлияе неблагоприятно на съществуващото заболяване.

Специални инструкции

Ацетилцистеин не се препоръчва да се използва с други лекарства. Ако за третиране се използва прах, стъклените изделия са по-подходящи за приготвяне на разтвора. Говорейки за метални контейнери, той не е подходящ за такива цели. Такива действия могат да повлияят на ефективността на лечението. Съдържанието на торбата в никакъв случай не трябва да е в контакт с гума или лесно залепени компоненти.

Лекарите с изключително внимание предписват лекарството на пациенти, които могат да страдат от бронхоспазъм, поради характеристиките на организма или поради редица заболявания. Ако това се случи, специалистът трябва да назначи бронходилататор. Ацетилцистеинът не трябва да се комбинира с протеолитични ензими и антибактериални средства. Ако е необходимо, трябва да премине поне 2 часа след приемането на муколитичния агент.

Ако приемате лекарства против кашлица едновременно с ацетилцистеин, неговият ефект ще отслабне, което ще има отрицателен ефект върху ефективността на лечението. Поради въздействието върху центъра за кашлица, храчките няма да могат напълно да излязат от тялото.

Всеки пациент трябва да разбере, че лекарството стимулира съдоразширяващия ефект на нитроглицерина и потиска увреждащия ефект на парацетамола.